Haber Detayı
22 Nisan 2016 - Cuma 01:51 Bu haber 930 kez okundu
 
Buz Hokeyi İlk Etap Çalışmaları Yozgat'tan Başladı
Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu buz hokeyi sporunun yurt geneline yayılması amacıyla hazırlanan projenin Yozgat etabı İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan toplantı ile başladı.
Spor Haberi


Yozgat’ta buz hokeyinin yaygınlaştırılması amacıyla hazırlanan projenin startı verildi. Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Bülent Akay, Teknik Kurul Başkanı Cüneyt Kozan ve federasyon yetkilileri ile birlikte Yozgat’ta düzenlenen toplantıya katıldı.

Toplantıda konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, “İnşallah Yozgat buz hokeyi noktasında sporcu üreten bir il olacak diye düşünüyoruz.  Herkes başkanın randevu almaya çalışırken kendisi buraya geldi. Yozgat adına başkanıma teşekkür ediyorum. İnşallah  10 - 15 yıl sonra  televizyonlarda Yozgatlı milli sporcuları izliyor olacağız.  İleride böyle bir tablo ile karşılaştığımız zaman bizim de bu çorbada tuzumuz vardır diyeceğiz. Şu an toplantımızda tespit edilen okul müdürleri, beden eğitimi öğretmemeleri ve ilk okul düzeyindeki öğrencilerimizin beden eğitimi öğretmenleri olmadığı için de miniklerimizin sınıf öğretmenleri toplantıya katıldı” diye konuştu. Kuş, belirlenen pilot okulların  75. Yıl Müzeyyen Çokdeğerli İlkokulu, Atatürk İlkokulu, TOKİ İlkokulu, Sakarya İlkokulu, Çözüm Koleji ve Mektebim Koleji’nden oluştuğunu kaydetti.

Türkiye Buz Hokeyi Federasyonu Başkanı Bülent Akay ise , buz hokeyi sporunun yurt geneline yayılması amacıyla hazırladıkları projenin ilk etabını Yozgat'tan başlatarak, 5 ilde uygulamaya koyacaklarını söyledi. Spor salonları uygun olan okullarda öğretmenlere eğitim vereceklerini belirten Akay, "Onların da öğrencilerini eğitmelerine yönelik gerekli desteğimizi vereceğiz. Yozgat gibi projenin uygulanacağı illerimizde de buz hokeyi pisti bulunmuyor. O nedenle eğitim kapsamında tekerlekli patenlerle çalışmalar yapılacak. Zaten, buz pateni ile tekerlekli patenler arasında fark yok. Her ikisiyle de hokey sporu yapılabiliyor'' diye konuştu.

Yaklaşık 1 yıl önce bir düşünce ile başlayan projeyi başlatma safhasına geldiklerini anımsatan Akay,  “Bu yaptığımız dördüncü ziyaret. Bazı planlamaları kafamızda yaptık. Şimdi onları uygulamaya dökme zamanı geldi. Şu anda eğitimlerini alan çocuklar bir sporla ilgilensin istiyoruz. Az tanınan sporları okullara sokmak istiyoruz.  Bu durum federasyonumuzun önemli görevlerinden biridir. Sporun tüm Türkiye’ye yayılmasını sağlamak. Amacı ile çalışıyoruz” dedi.

Akay, milli sporcu yetiştirmek amacı ile yola çıktıklarını belirterek, şunları kaydetti; “ Tüm Türkiye’de bu sporun yayılması için çalışıyoruz.  Buz pisti yapılmaya namzet şehirlerle başlıyoruz. Eğer başarabilirsek spor vadisinde sayın valimizin de katkıları ile buz pisti yapılması için girişimimiz var. Bura çok değerli sporcularımız yetişecek, birer başarılı milli takım oyuncusu birer antrenör olacaklardır diye düşünüyorum. Buz pisti yapılana kadar da nasıl bir altyapı oluştururuz onun çalışması içine gireceğiz.  Yakın bir zamanda meyvelerini toplayıp sporcu kardeşlerimizi Yozgat’tan çıkaracağız. Sağlam adımlarla gidiyoruz.”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: buz hokeyi, milli eğitim, türkiye buz hokeyi federasyonu, yozgat, yozgat haber
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5