Haber Detayı
18 Ekim 2016 - Salı 22:51 Bu haber 726 kez okundu
 
Bulut Vergi Affında Son Tarih 31 Ekim
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Ahmet Bulut “6736 sayılı kanunda başvurunun son günlerine yaklaşıldığını hatırlatarak, mükellefleri ve meslektaşlarına uyarıda bulunarak vergi affı” ve “matrah artırımı” ve kurum kuruluşlara olan borçların yapılandırılması fırsatını kaçırmamasını söyledi.
Gündem Haberi


Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Ahmet Bulut Vergi affının dikkate alınması uyarısında bulunarak bu bir fırsattır hangi vergi olursa olsun yeniden yapılandırma kanunu kapsamında taksitle ve daha az tutarla ödeme imkanı getiriliyor” dedi.
Yozgat Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkanı Ahmet Bulut “6736 sayılı kanunda başvurunun son günlerine yaklaşıldığını hatırlatarak, mükellefleri ve meslektaşlarına uyarıda bulunarak vergi affı” ve “matrah artırımı” ve kurum kuruluşlara olan borçların yapılandırılması fırsatını kaçırmamasını söyledi.  
Vatandaşların vergi mükelleflerin ve meslektaşların son gününe bırakmadan biran önce borcu bulunan ilgili kurumlara başvurmaları gerektiğini hatırlatan Bulut; 30 Haziran 2016 ve önceki dönemlerini kapsıyor. Temmuz ayındaki borçlar bu yasa kapsamında yer almayacak. SSK, vergi ve vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, gümrük vergileri, trafik, askerlik, nüfus, seçim, karayolu geçiş ücreti, RTÜK idari para cezaları, YURT-KUR öğrenim ve katkı kredisi alacakları, ayrıca belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016'ya ilişkin 30 Haziran'dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırma kapsamında yer alacak” dedi. 

Bunun sadece gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden defter tutanlarla sınırlı olmadığına işaret eden Bulut, basit usul mükelleflerinin, kira ve ücret geliri, menkul sermaye iradı, değer artışı kazancı elde edenlerin düzenlemeden yararlanabileceğini söyledi. 
MİLAT 30 HAZİRAN 2016
30 Haziran 2016 tarihinden önce tahakkuk edip de ödenmemiş vergi, prim ve bunlara bağlı cezalar ile diğer borçlar yapılandırmaya tabi tutulacak. Vergi aslına bağlı olmayan vergi cezaları, gümrük vergileri de bu kapsamda yapılandırmadan yararlandırılacak.
ÖDEME NASIL OLACAK?
Vatandaş borçlarını peşin ve taksitli olmak üzere iki yöntemle ödeyebilecek. Yapılandırmadan yararlanmak isteyenler borçla ilgili kurumlara başvurabilecek.
İLK TAKSİT NE ZAMAN ÖDENECEK?
İlk taksit ödemesi kasım ayında başlayacak. Sosyal güvenlik primlerinde ilk taksit aralık ayında başlayacak.
BORÇ KAÇ TAKSİTLE ÖDENEBİLECEK?
Vatandaş 6-9-12-18 taksitle iki ayda bir ödeme yapılabilecek. Peşin ödemede büyük kolaylık sağlanıyor. İki kez geç ödeme imkanı getiriliyor. Bu yapılmazsa borç eski tutarına dönecek. Kanun gereği vatandaşın kasım ve ocaktaki ilk iki taksiti ödemesi gerekiyor.
BAŞVURULAR NE ZAMAN VE NERELERE YAPILABİLECEK ?
“Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun”  Resmi Gazetede yayımından itibaren başvurular ilgili kurumlara yapılabilecek olup, müracaat için başvuru süresi 31 Ekim 2016‘da bitiyor. Bu tarihten sonra yapılan başvurularda borç yapılandırma yapılamayacak.
MATRAH ARTIRIMI
Yıllık gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi verme mecburiyeti bulunanlardan isteyenler, 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarına ilişkin olarak gelir ve kurumlar vergisi matrah artırımından yararlanabileceklerdir.
Buna göre, usulüne uygun gelir ve kurumlar vergisi matrahlarını artıranlara, artırımda bulunulan yıllar için yıllık gelir ve kurumlar vergisi incelemesi ve bu yıllara ilişkin olarak bu vergi türleri için daha sonra başka bir tarhiyat yapılmayacaktır

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bulut, Vergi, Affında, Son, Tarih, 31, Ekim,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5