Haber Detayı
26 Mayıs 2016 - Perşembe 15:34
 
Bulut Mükellefleri Uyardı
Yozgat SMMM odası başkanı Ahmet Bulut vergi mükelleflerine uyarılarda bulundu. Bulut, iş yerlerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, işçi maaşları bankalar aracılığıyla ödemeleri gerektiğini söyledi.
Ekonomi Haberi


 Yozgat SMMM Odası Başkanı  Ahmet Bulut yaptığı açıklamada   vergi mükelleflerini  uyararak   içşi maaşları yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile, iş yerlerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, işçi maaşları bankalar aracılığıyla ödeyecek” dedi.

Yapılan yeni yönetmelik değişikliği ile, iş yerlerinde 5 ve üzerinde işçi çalıştıran işverenler, maaşları bankalar aracılığıyla ödemek zorunda olduklarını söyleyen Oda Başkanı Bulut, Ücret, prim, ikramiye ve bu nitelikteki her türlü istihkakın bankalar aracılığıyla ödenmesine dair yönetmelikte değişiklik yapılmasına dair yönetmelik, resmi gazete'de yayımlandı. yönetmelik ile ücretlerin bankalar aracılığı ile ödenmesinde 10 olan işçi sayısı alt sınırı 5'e çekildi.

BASIN İŞVERENLERİNİ DE KAPSIYOR

Değişiklik ile daha önce 5953 sayılı kanuna tabi olarak en az 10 gazeteci çalıştıran işverenin, personel ücretlerini bankalar aracılığıyla ödemesini öngören hüküm, en az 5 gazeteci çalıştıran işverenleri kapsayacak şekilde düzenlendi. Basın işverenleri, kurumda çalışan gazeteci ve İş Kanunu'na tabi işçi sayısının toplamının en az 5 olması durumunda da ücretleri banka aracılığıyla ödeyecek.

DENİZ İŞ KANUNUNA TABİ OLAN İŞLETMELER

  Yönetmelikte yapılan değişiklik ile ayrıca Deniz İş Kanunu'na tabi olarak en az 5 gemi adamı çalıştıran işletmeler de çalışanlarına maaş ödemelerini bankalar aracılığıyla yapacak.

 

1 HAZİRAN'DA YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

İş yerleri ve işletmelerinde İş Kanunu hükümleri uygulanan işverenler ve üçüncü kişiler de, çalıştırdıkları işçi sayısının en az 5 olması halinde, ücretleri bankalar aracılığıyla ödemekle yükümlü tutuldu. Yönetmelikte yapılan değişiklikler, 1 Haziran'da yürürlüğe girecek.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bulut, Mükellefleri, Uyardı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5