Haber Detayı
17 Mart 2016 - Perşembe 00:05 Bu haber 1701 kez okundu
 
Bu Hastalık İhmale Gelmez
Yozgat Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kaygısız, halk arasında "Göz Tansiyonu" ya da "Karasu Hastalığı" olarak bilinen glokom, göz içi basıncının sıklıkla yükselmesinin görme sinirlerine zarar verdiğini, ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.
Sağlık Haberi


Yozgat  Devlet Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Dr. Mehmet Kaygısız, 11-17 Mart Dünya Glokom günü olarak kutlandığını  söyleyerek şu açıklamaya yer verdi; “Hastalığın geç farkına varılması, düzensiz doktor kontrollerine gelinmesi ve hastaların tedaviyi uygun şekilde yapmamaları görme kayıplarına sebep olmaktadır. Hastalık, göz içindeki sıvının görme siniri ve diğer göz dokularına yaptığı basıncının artması ile gelişmektedir. Buna bağlı olarak kişinin görme alanı yavaş yavaş daralır” dedi.

Glokom çoğu zaman yavaş ilerleme gösterdiğinden, genellikle ileri evrelere dek belirti vermemektedir diyen doktor Kaygısız; “Ancak bazı dikkatli hastalar, erken evrelerde, okudukları sayfanın bazı yerlerini görmediklerinden şikayetçi olmaktadır. Sanılanın aksine çoğu hastada göz ağrısı ve kızarıklık olmamaktadır. Ancak özel bazı glokom tiplerinde, şiddetli ağrı ve gözlerde kızarıklık tabloya eşlik etmektedir” diye söyledi.

Bununla birlikte bazı hastalarda;

•             Sabahları belirginleşen baş ağrıları

•             Zaman zaman bulanık görme

•             Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi

•             Televizyon izlerken göz etrafında ağrı gibi belirtiler olabilir.

Geç evrelerde ise, her iki gözün görme alanları ileri derecede bozulmakta ve hastalar adeta bir tünelden ileriye bakıyor hissine kapılmaktadır. Son evrelerde ise, ışık hissi dahi kaybolmaktadır. Glokoma çocuk ve bebeklerde de rastlanmaktadır. Yeni doğan bebekte gözlerin normalden büyük olması ve saydam olması gereken kornea tabakasının bulanık olması glokom belirtisi olabilmektedir.

Peki Görme Kaybı Nasıl Oluşur?

Göz içinde salgılanan ve gözün beslenmesi için gerekli olan göz içi sıvısının boşalamamasına bağlı olarak göz içinde basınç yükselir. Artmış göz içi basıncı, damarlara bası yaparak görme sinirinin kanlanmasını bozmaktadır. Kanlanmanın bozulması da, görmeyi sağlayan sinir liflerinin yavaş yavaş tahrip olmasına ve görme sinirinin çukurlaşmasına sebep olmaktadır.

Yozgat Devlet Hastanesinde Glokom Tanısı ve Takibinde Kullanılan Yöntemler

•Biyomikroskopik muayene: Gözün ön -arka segment ve açı elemanlarının muayenesinde kullanılır.

•Tonometre: Göz içi basıncı ölçümü yapan cihazlardır.

•Pakimetri: Kornea kalınlığını ölçen cihazdır.

•Görme alanı testleri: Glokom hastalığının görme sinirine verdiği hasarın derecesi görme alanı muayenesi sonucunda anlaşılır. Hastalığın teşhis ve takibinde önemli bir yer tutmaktadır.

 

 

GLOKOMUN TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Glokom hastalığının tedavisi % 80 oranında göze damlatılan göz içi basıncını düşüren damlalar ile yapılmaktadır. Bazı hastalarda glokom tıbbi tedavi ile kontrol altına alınamamaktadır. Bu durumlarda ise, lazer veya cerrahi tedavi yöntemlerine gidilmektedir.

GLOKOM ÖNLENEBİLİR Mİ?

Glokom gelişimi genellikle önlenemez ancak erken teşhis ve uygun tedavi ile, kötü sonuçları engellenebilir.

 

ERKEN TEŞHİS İÇİN NE YAPILABİLİR?

•40 yaş üzerinde, yılda bir kez göz doktoruna muayene olmalıyız.Özellikle glokom gelişimi için risk faktörlerine sahip kişiler bu kontrolleri daha sık yaptırmalılar” .

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bu, Hastalık, İhmale, Gelmez,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5