Haber Detayı
19 Kasım 2019 - Salı 00:28 Bu haber 213 kez okundu
 
BÜ'de Prof. Dr. Fuat Sezgin Paneli Düzenlendi
Cumhurbaşkanlığının 2019 yılını Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı olarak ilan edilmesinden dolayı Yozgat Bozok Üniversitesi tarafından “Prof. Dr. Fuat Sezgin Paneli” düzenlendi.
Eğitim Haberi


Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde Prof. Dr. Fuat Sezgin'in anısını yaşatmak, İslam medeniyetine katkısını gün yüzüne çıkarmak amacıyla gerçekleştirilen panele Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Şenol Akın, Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, daire müdürleri, fakülte dekanları, öğretim elemanları ve öğrenciler katıldı.

Panel öncesi Kırıkkale Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan 2019 Prof. Dr. Fuat Sezgin Yılı anısına “Bilimsel Mirasımız” konulu Linol Baskı, Yağlıboya ve Portre Resim sergisinin açılışı yapıldı.

Panelin açılış konuşmasını yapan Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse; “Prof. Dr. Fuat Sezgin’in İslam tarihi ve bilim araştırmalarında önemli eserleri olan ve istifade edilmesi gereken değerli bir bilim insanı olduğunu belirterek: “Yozgat Bozok Üniversitesi’nde düzenlenen bu anlamlı panel ile Prof. Dr. Fuat Sezgin hocamızı anmak, anlamak ve anlatmak için önemli bir fırsat olduğunu düşünüyor, panelin oluşmasında emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” dedi.

Moderatörlüğünü Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ’ın yaptığı, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Dere’nin konuşmacı olarak katıldığı panelde, Prof. Dr. Sezgin’in bilim dünyasına katkılarının yanı sıra örnek şahsiyet ve yaşamından kesitler sunuldu.

Rektör Prof. Dr. Ahmet Karadağ,  örnek şahsiyet Prof. Dr. Fuat Sezgin dünyanın önde gelen bilim tarihçilerinden birisi olduğunu belirterek İslam Bilim Tarihi alanında oldukça önemli başarılara imza attığını söyleyerek “Fuat Sezgin, büyük emeklerle uzun bir zaman diliminde yaptığı çalışmalarla Orta Çağın, Batının gözünden kaçırdığı ve görmemeye çalıştığı Müslüman bilim adamlarının bilimsel başarılarını ve bu dönemde yapılan çalışmaların özgünlüğünü ortaya koymaya çalışmıştır. Âlimin değerini bilemeyen ve ona sahip çıkamayan toplumlar, ilimin de değerini takdir edemezler. İlmin değerini bilemeyenlerin de hali ortadır. Bizim görevimiz yeni nesillere, yeni Sezginlere bir ilham kaynağı olması için bu değeri her yönüyle yaşatmak ve tanıtmak, unutulmaya terkedilmesini önlemek bizlerin omuzunda bir görevdir. Kararlılık, sabır, azim ve çok çalışmak büyük bir başarı öyküsünün somutlaşmış hali olan Fuat Sezgin Hocanın hayatının, ilim yolunda ilerlemek isteyen yeni kuşaklar için iyi bir örnek olduğundan kuşkumuz yoktur.” ifadelerini kullandı.

Panele konuşmacı olarak katılan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mazhar Bağlı konuşmasında İslam bilim tarihinde Müslüman bilim insanlarının icatlarının neden önemli olduğu ve günümüzde Müslüman toplumlarının içinde bulunduğu durumu nasıl değiştirebiliriz konularına değindi.

Prof. Dr. Mazhar Bağlı,  Batının çifte standartlı yapısı, demokrasiyi bir kalkan ve maske olarak kullanarak dünyaya kendi çıkarları ekseninde şekil vermeye devam ettiğini gördüklerini belirterek Batının, Müslüman dünyaya sahip olduğu kin ve öfkesinin insanlık için çok ciddi risk barındırdığını söyledi.

Bunun yanı sıra Doğunun teknolojik olarak gelişmesi ve giderek kutsaldan geriye ve uzağa düşmüş olması da ciddi riskler barındırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Bağlı şunları söyledi: “Dolayısıyla bu iki açmazı aşabilecek sosyal bir dokuya, kültürel birikime ve kayıt hafızaya ihtiyaç var. Onunda Nevşehir’de Yozgat’ta ve Yozgat Bozok Üniversitesi öğrencilerinde olduğuna inanıyorum. Kısacası insanlığın kayıt hafızasının Türkiye’de olduğuna inanıyorum. Bize özgüven ve inanç gerekmektedir. Biz geleneksel yapıdaki var olan temel kültürel kodlarımız ve değerlerimize geri dönmek veya modernize etmek suretiyle yeniden hayatımıza egemen kıldığımızda bu iki sorunla mücadele edebiliriz. Bu ise bizim tarihte bu tip krizlerle nasıl mücadele ettiğimiz ve insanlığa neler ürettiğimizin bilinmesiyle mümkündür. Fuat Hocamızın bu anlamdaki mirası çok kıymetli bir hazinedir. O halde bizim bütün insanlık için yeni bir teknoloji üretecek ve yeni bir ortak payda ve siyasal sistem üretecek arayışın içerisinde olmamız gerekir. İnsanlığın bir kaybı ve problemi var. İnsanlığın bu kayba şifa bulacağı reçete bulacağı yer biziz. Bu konuda Fuat Sezgin hocanın bize göstermiş olduğu ışığın bunun farkındalığı oluşturma konusunda bize sağlamış olduğu imkânlara minnetle, şükranla ve rahmetle anmamız gerektiğini düşünüyorum.”

Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Dere de konuşmasında Prof. Dr. Fuat Sezgin’in hayatı, İslam Bilim ve Medeniyet Tarihi üzerine çalışma kararı alma süreci ve Prof. Dr. Fuat Sezgin’in çalışma yöntem ve disiplini hakkında bilgi verdi. Prof. Dr. Ali Dere Prof. Dr. Fuat Sezgin’in sadece Türkiye’ye ve İslam dünyasına değil, dünyaya zengin bir miras bıraktığını belirterek, İslam araştırmaları ve bilim tarihi araştırmaları konusunda dünyada herkesin tanıdığı bir isim olduğunu belirtti. Prof. Dr. Ali Dere, Prof. Dr. Fuat Sezgin’in uzun yıllar süren araştırmalar sonucu hazırladığı 17 ciltlik başyapıtı ‘Geschichte Des Arabischen Schrifttums’u (Arap-İslam Bilimleri Tarihi) işaret ederek bu eserle Fuat Sezgin’in İslam’ın bir medeniyet olduğunu, ‘İslam’ dendiğinde sadece dini ilimlerin anlaşılamayacağını, ecdadımızın tıptan eczacılığa, felsefeye, matematiğe ve daha pek çok ilim dallarıyla uğraştıklarını bize gösterdiğini, Fuat Sezgin’in Müslüman coğrafyaya tarihteki başarılarını ve çalışmalarını tekrar etme özgüvenini yerleştirmeye çabaladığını söyledi.

Panelin sonunda Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ ve Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse tarafından katılımcı panelistlere günün anısına plaket takdim edildi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Prof. Dr. Fuat Sezgin, panek, bozok üniversitesi, yozgat
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5