Haber Detayı
06 Mayıs 2016 - Cuma 02:16 Bu haber 872 kez okundu
 
Bozok Üniversitesi Uluslararası Sempozyumu Başladı
Bozok Üniversitesi 10. Kuruluş Yıldönümü Etkinlikleri kapsamında Üniversite Rektörlüğü tarafından 5-7 Mayıs 2016 tarihleri arasında düzenlenen Uluslararası Bozok Sempozyumu başladı. Altmış ayrı oturumda yurtiçi ve yurt dışından 327 akademisyen tarafından 257 tebliğin gerçekleştirileceği sempozyumda Yozgat’ın tarihi, doğal, kültürel ve sosyo-ekonomik özellikleri masaya yatırılarak Yozgat’ın dünü, bugünü ve yarını ele alınıyor.
Gündem Haberi


Açılış programı Yozgat Belediyesi Büyük Sinema Salonu’nda gerçekleştirilen Uluslararası Bozok Sempozyumu’na Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, İl Jandarma Alay Komutanı Jan. Albay Selçuk Yıldırım, Yozgat Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Yavuz, Yozgat Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Turgay Çorak, Yozgat İdare Mahkemesi Başkanı Ahmet Yanık, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey, Yükseköğretim Kurulu eski üyesi Prof. Dr. Halis Ayhan, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Bozok Üniversitesi İkinci Dönem Rektörü Prof. Dr. BağlantıTamer Uçar, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Ahmet Şevki Ergin  Kültür ve Hizmet Vakfı Başkanı Dr. Ali Şakir Ergin, Hayırsever İşadamı Bilal Şahin, daire müdürleri ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Yozgat’ta Bir İlk

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun açılış programı Bozok Üniversitesinin tanıtım filminin izlenmesiyle devam etti. Yozgat’ta ilki gerçekleştirilen Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun açılış konuşmasını Rektör Yardımcısı ve Sempozyum Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kadir Özköse yaptı.

Prof. Dr. Özköse yaptığı konuşmada Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun, “Yozgat’ta Arkeoloji ve Sanat Tarihi, Yozgat’ın Yer Üstü ve Yeraltı Zenginlikleri, Yozgat’ın Coğrafi, Siyasi, Sosyal ve İktisadi Tarihi, Yozgat’ta Eğitim, Kültür, Sanat ve Folklor, Yozgat’ta Şehirleşme, Mimari ve Kent Kurumları, Yozgatlı Önemli Şahsiyetler ve Eserleri” adı altında 6 farklı temada 60 ayrı oturumda gerçekleşeceğini belirterek sempozyumda 327 akademisyen tarafından 257 tebliğin sunulacağı bilgisini verdi.

Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi’nde iki gün boyunca 10 ayrı salonda aynı anda oturumların gerçekleşeceğinin altını çizen Prof. Dr. Özköse, sempozyum kapsamında Tasavvuf Musikisi Konseri ve Sürmeli Topluluğu tarafından verilecek olan Yozgat Türküleri Konseri’nin yanı sıra Ebru ve Kat’ı, Resim ve Yağlı Boya, Karma Geleneksel El Sanatları, Doğal Taş ve Selçuklu Mimari ve El Sanatları eserlerinin sergileneceğini ifade etti.

Rektör Yardımcısı Özköse konuşmasının sonunda Yozgat’ta ilim erbabını ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti ifade ederek Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun hayırlara vesile olması temennisinde bulundu.

Sempozyum Şehir ve Üniversiteyi Buluşturuyor

Uluslararası Bozok Sempozyumu Başkanı Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey konuşmasında üniversitelerin dünya çapında bilim üreten ülke ve dünya bilim hayatına katkı sunan kuruluşlar olduğuna dikkat çekerek üniversitelerin en önemli unsurlarından birinin de şehirle bütünleşmek olduğunu belirtti.

Rektör Karacabey konuşmasının devamında şunları kaydetti; “Üniversitelerin bulundukları şehre katkılarının olması icap eder. Özellikle son yıllarda Yükseköğretim Kurumu Başkanı’nın da işaret ettiği gibi üniversitelerimiz kendilerine misyon olarak bir de şehirle bütünleşmeyi ele almak durumundadırlar. Bu noktada özellikle şehrimizin tarihini, dününü ve geleceğinin konu alan tebliğlerle Uluslararası Bozok Sempozyumu olarak düzenlememizdeki maksadımız ve ulaşmak istediğimiz hedef budur. Bu sempozyum ile şehirle üniversitenin buluşmasını bir kez daha perçinlenmiştir. Sempozyumda ele alınan konular Yozgat’ın hem tarihi hem bugünü hem de geleceğini ihtiva eden genel konulardır.”

İlki düzenlenen Uluslararası Bozok Sempozyumu’nda Yozgat’ı konu alan her detayı ele aldıklarını ve değindiklerini belirten Rektör Prof. Dr. Karacbey, sonraki yıllarda daha özel konuları ele alarak devam ettirmeyi arzu ettiğimiz Uluslararası Bozok Sempozyumu silsilesini özel konu ve konuklarla sürdürecekleri söyledi.

2006 yılında kurulan ve bu yıl 10. Kuruluş Yıldönümünü kutladıklarını ve Bozok Üniversitesinin genç üniversiteler arasında yer aldığını belirten Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey, katılımcılara üniversitemizin altyapı ve fiziki donanımları hakkında bilgiler aktararak, Sempozyumun gerçekleşmesinde maddi ve manevi katkıları bulunan Yozgat Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, hayırsever işadamlarımız Erdoğan Akdağ ve Bilal Şahin, Üniversitenin tüm akademik ve idari çalışanlarına teşekkür etti.

Sempozyum açılış konuşmalarının ardından UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz “Yozgat: Kültürel Miras, Kimlik ve Koruma” konulu açılış konferansını gerçekleştirdi.

Prof. Dr. Tayyip Duman’ın oturum başkanlığını gerçekleştirdiği açılış oturumunda Prof. Dr. Orhan Kılıç “Klasik Sancaktan Malikane Uygulamasına Bozok Sancağı ve Yöneticileri”, Prof. Dr. Güngör Karauğuz “Hititler Döneminde Yozgat ve Çevresi Üzerine”, Prof. Dr. Ergün Laflı “Geç Antik -Erken Bizans Döneminde Yozgat İli Arkeolojisi ve Tarihi”, Prof. Dr. Ali Açıkel “2.Abdülhamit Devri Eğitim Politikasının Taşraya Yansıması: Yozgat Sancağı Örneği” konulu tebliğlerini gerçekleştirdi.

Her Yönüyle Yozgat Ele Alındı

Uluslararası Bozok Sempozyumu’nun öğleden sonraki oturumları ise Bozok Üniversitesi Erdoğan Akdağ Kongre ve Kültür Merkezi Fuaye Salonu’nda gerçekleştirildi. Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey ve sempozyum katılımcıları ile Ebru ve Kat’ı, Resim ve Yağlı Boya, Karma Geleneksel El Sanatları, Doğal Taş ve Selçuklu Mimari ve El Sanatları sergisinin açılış kurdelesi kesildi. Rektör Prof. Dr. Salih Karacabey Uluslararası Bozok Sempozyumu’na sergi açarak katkı sağlayan katılımcılara teşekkür plaketi takdim etti. On ayrı salonda,  20 oturumda gerçekleştirilen sempozyumun ilk gününde 50 akademisyen tebliğlerini canlı ve kalabalık katılımcı kitlelere sundu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bozok, Üniversitesi, Uluslararası, Sempozyumu, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5