Haber Detayı
25 Mart 2016 - Cuma 23:25 Bu haber 980 kez okundu
 
Bozok Üniversitesi Tarafından Cumhurbaşkanı Erdoğan'a Fahri Doktora Verildi
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yozgat ziyaretleri kapsamında Bozok Üniversitesini ziyaret etti. Cmhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Bozok Üniversitesi tarafından 41’inci fahri doktora ünvanı verildi.
Eğitim Haberi


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sorgun’da toplu açılış töreninin ardından, Yozgat Bozok Üniversitesi’nde kendisine verilen Bozok Üniversitesi Fahri Doktora Tevcih Töreni'ne katıldı.

Bozok Üniversitesi’nin kendisine fahri doktora ünvanına layık gördükleri için teşekkür ederek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘1 Mart 2006 Bozok Üniversitesi ile ilgili adımı attığımız bir tarih. Ben bu vesile ile bu kuruluşta emeği geçen gerek Cemil Çiçek Bey'e, gerek Bekir Bey'e, gerek o dönemdeki milletvekili arkadaşlarımıza huzurunuzda çok çok teşekkür ediyorum. Bozok Üniversitemizin kuruluşunun Başbakanlığımın dönemine isabet etmesinden dolayı duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Nereden başladık, nereye geldik. Üniversiteleri lüzumsuz addedenlere şu anda 13 bini aşkın öğrencisiyle bu üniversitemiz aslında çok iyi bir cevaptır’ dedi.

KURULDUĞU GÜNDEN BUGÜNE GELİŞMELERİ YAKİP EDİYORUM

Üniversitenin kurulduğu günden bugüne olan gelişmeyi takip ettiğini belirten, Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Geldiği yer önemlidir ama Yozgat için yeterli değildir. Az önce rektörümüzün yakındığı dert, 20 bin dönüm arazi gibi bir konu üniversitemiz için sorun değildir, gelişmeye müsait bir çevre var. Adalet Bakanımızın da bana ifade ettiği gibi bu gelişmenin mümkün olduğu söyledi. Yeter ki, mesele üniversite olsun gerisi teferruattır’ diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti: ‘Hukuk fakültesiyle ilgili çalışmaların sonlanmak üzere olduğunu biliyorum. Sadece fakülte kurmak, yüksekokul açmak elbette yetmez. Bunların akademik ve teknolojik olarak güçlü bir altyapıyla tesis etmesi şarttır. Bilimsel araştırmalara, projelere, yayınlara ağırlık verilmesi de gerekiyor. Bunları gerçekleştirdiğimizde Bozok Üniversitesi ülkemizin önde gelen üniversiteleri haline gelecektir. Olay kemiyet meselesi olmamalıdır keyfiyet meselesi olmalıdır. 13-14 bin öğrenci keyfiyet ağırlıklı bir üniversite için önemli bir sayı. Üniversite yönetimi bir vizyon işidir. Bozok Üniversitesi'nin Türkiye'nin ilk 20 ilk 10 üniversitesi arasına sokma gibi bir hedefiniz yoksa bulunduğunuz yeri muhafaza etmek gibi bir durumunuz yoktur.’

HAVAN TOPLARIYLA BU HAVALİMANINI VURDULAR

Bugün ülkemizde 193 üniversite var. 76 üniversite ile bu yola çıktık. Bizim asıl hedefimiz Muş'taki, Hakkari'deki bir gencim üniversiteye girmek isterse nasıl olur? Ailesinin mali imkanları yeterli mi? İstanbul'a, Ankara'ya nasıl gelecek? Orada kalma imkanları var mı? Şimdi artık Hakkari'deki öğrenci benim şehrimde üniversitem var diyor. Biz üniversiteyi inşa ederken bölücü terör örgütünün mensupları o ayrımcılar bu güzelim üniversitelerimizi molotoflarla, taşlarla, sopalarla cam çerçeve indirmişlerdir. Selahaddin Eyyubi havalimanı yaptık Hakkari'ye. Havan toplarıyla bu havalimanını vurdular.

Havalimanını Hakkari'ye getiriyorsun, İstanbul'la Hakkari arasını 1 saat 40 dakikaya indiriyorsun. Ama bunlarda medeniyet insanlık anlayışı yok ki! Biz buna rağmen Hakkari'de Selahaddin Eyübi havaalanını bitirdik. Çünkü bizim bir derdimiz vardı. Ben Tayyip Erdoğan olarak ülkemimin dört bir yanına bir insan olarak gitmeyi arzu ediyorsam, Hakkarili kardeşim de ülkenin dört bir yanına rahatlıkla gitme imkanına sahip olmalıdır. İnsana insan olarak değer vermek budur. Atalarımız vakit nakittir demiş ya. Vakti nakde çevirmek buradan geçiyor. Geçmişte Hakkari'den otobüse bindiğinizde İstanbul'a iki günde varılıyordu. Şimdi 1 saat 40 dakikada varıyorsun. Nakde dönüştürmek bu

BU AYNI ZAMANDA İNANCIN İŞİ

Artık modern dünyanın, medeni olmanın imkanlarından istifade edebilmenin yolu buradan geçiyor. Şu anda 57 havalimanı var Türkiye'de. Buralara bir azimle, gayretle geldik. 76 üniversite bu ülkeye yetmez dedik, 81 ilimizin her birine en az bir üniversite yapacağız dedik ve 193 üniversiteyi 81 vilayetimize yaptık. Bu aynı zamanda inancın işi. Gençler; başarının altyapısında inanmak, çalışmak, araştırmak vardır. Ondan sonra takip, takip, takip. Neticeye böyle ulaşırsınız. Şu anda 193 üniversitemiz arasında bilimsel bir rekabetin yaşanıyor olması ülkemiz için bir kazançtır. Bu yarışta Bozok Üniversitesi'nin hiç de küçümsenemeyecek bir aşamada olduğunu biliyorum ama hocam daha fazlasını bekliyorum.

Tüm çalışmalarında Bozok Üniversitesi'nin yanında olacağımı bizzat belirtmek istiyorum. İnşallah Yozgat'ı hakettiği yere getirmekte kararlıyız. Yozgat'ta en büyük tehlike göç. Bunu durdurmanın yolu yatırımlardan geçiyor. En önemli atılımlardan bir tanesi üniversite idi. Şimdi de yatırımlarla göçü engellemenin gayreti içerisindeyiz. Yozgatlı işadamları başta olmak üzere burayı yatırımlarla bir çekim haline getirmemiz gerekiyor. Yozgat'ı istihdamı, üretimi, hayat kalitesi ile cazip bir şehir haline dönüştüreceğiz. Bu mücadelede üniversitemize çok önemli görev düşüyor. Rektörümüzden, hocalarımızdan, idari personelimizden çok daha fazla gayret ortaya koymalarını bekliyorum.

BİN YILDIR KESİNTİSİZ SÜREN BİR MÜCADELEDEN SÖZ EDİYORUZ

Türkiye çok yoğun bir terör saldırısı altında. Terör eylemlerinin sadece bölgenin dinamikleriyle ilgili olmadığının aynı zamanda küresel güç mücadelesinin yansımalarını da içinde barındırdığını biliyoruz. Bugün Şefatli ilçemizde bir şehidimizi daha toprağa verdik. Yozgat 10 şehit verdi. Bin yıldır kesintisiz süren bir mücadeleden söz ediyoruz.

Kuru toprağa vatan diyemezsiniz. Taputa bir arsa vardır bir de arazi vardır. Bir toprağın vatan olması için onun şehit kanıyla sulanması lazım. Bizim bayrağımızın renginin kırmızı olması da tesadüf değildir. Rengini şehitlerin kanından almıştır. Ülkemizi ve milletimizi hedef alan saldırıların bu derece artması Türkiye'yi hedeflerinden kopartıp, yeniden kendi içine kapatma amacına yöneliktir. 13 sene önce Türkiye'nin milli geliri 230 milyar dolar civarındaydı şu anda 700 milyar doların üstündeyiz. Hamdolsun şu anda kişi başına milli gelire bakarsak 10 bin dolar gibi bir rakamı yakalamışız. Ama bu Türkiye'ye yakışmıyor. Bu millet daha da üste bu rakamı taşır.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bozok, Üniversitesi, Tarafından, Cumhurbaşkanı, Erdoğan'a, Fahri, Doktora, Verildi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5