Haber Detayı
17 Aralık 2015 - Perşembe 23:06
 
Bozok Üniversitesi'nde Şeb-i Arus Programı Düzenlendi
İnsanlığa ışık tutan Hazreti Mevlana´nın vuslatının 742. yıl dönümü nedeniyle Bozok Üniversitesi Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi tarafından Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî Şeb-i Arûs anma programı düzenlendi.
Kültür Haberi


Üniversitemiz Kongre ve Kültür Merkezi Çamlık Salonu’nda düzenlenen program Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey,  Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Kadir Özköse, Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar, Fakülte Dekanları, Yozgat İl Milli Eğitim Müdürü Saim Kuş, Daire Müdürleri, öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı. 

Kur-an’ı Kerim tilavetinin okunması ile başlayan anma programının açılış konuşmasını Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Salih Karacabey yaptı.

Mevlânâlar, Yunuslar, Ahmet Yeseviler’in  kültürümüzde bizim için vazgeçilmez değerler olduğunu belirten  Prof.  Dr. Karacabey   “Anadolu’nun İslamlaşmasın da ve İslam ahlakının toplumun benliğine, özüne yerleşmesinde çok önemli olan bu şahsiyetlerin bilgi, irfan, ilham kaynağı hepsi alemlere rahmet olarak gönderilen  Hz. Muhammed Mustafa (SAV)’dır.  Söze başlarken bu insanları, bu yüce şahsiyetleri bize örnek kılan Allah’a hamd ve bu şahsiyetlere örnek olan Hz. Muhammet Mustafa’ya salat ve selamla başlamak icap eder” dedi

Geçmişte yaşayıp günümüz toplumuna örnek olan bütün şahsiyetlerin örnek modeli Hz. Muhammed Mustafa (SAV) olduğunu söyleyen Rektör Karacabey, Öncelikle onu doğru anlamak, onu örnek almak, onun ahlakını benimsemek ve onun ahlakı ile yaşamak bizim açımızdan çok önemlidir.  Mevlana’da bize onu tanıtan, onun ahlakından modeller sunan şahsiyetlerden biridir. Bizim kültürümüze, irfanımıza, edebimize model olan bu şahsiyetleri senenin bir gününde değil daha çok anmak, daha çok okumak ve daha çok anmak gerekir. Bozok Üniversitesi tasavvuf bakımından çok şanslı ve çok sayıda hocalarımız var. Hocalarımız Yozgat’a, Yozgatlıya bir Mesnevi günleri armağan etmeli.  Üniversitemizdeki Kültür Merkezi’nin de Mesnevi sohbetleri merkezi yapalım diye düşünüyorum.  Mesnevi sohbetleri gibi gönlümün arzu ettiği, Mehmet Akif Ersoy’u anma günü de düzenleyerek Safahat okumaları yapalım. Bu günleri Mevlânâ’yı anmakla başlayıp, Yunus’u, Ahmet Yesevi’yi, Hacı Beştaşı Veli’yi  ve daha nicelerini inşallah bu salonda anarız. Bir gün Maturidi, İmamı Azam günlerini de ihmal etmeyiz diye düşünüyorum” diye konuştu.

Daha sonra Bilal Şahin İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz  “Mevlânâ’dan Günümüze  Mesajlar”  konulu konferans verdi.  İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ömer Yılmaz konferansında; Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî şarkın ve İslam’ın hatta bütün dünya düşünce aleminin en büyük simalarından biridir. Ölümü üzerinden 742 yıl geçmesine rağmen bugün bile hala sesi duyulmaya devam eden ender şahsiyetler varsa bunlardan birisi de Mevlânâ’dır. Bir ilim adamının da dediği gibi günümüzde ne Mevlânâ ölçüsünde bir mutasavvıf ne de Mesnevi ve Divan-ı Kebir seviyesinde yeni bir eser mevcuttur.” ifadelerini kullandı.

Mevlânâ’nın ırkı, dili ve dini, cinsiyeti farklı kişileri kendi çatısı altında buluşturmayı, birleştirmeyi ve kaynaştırmayı başarmış söz ve eylemiyle kardeşlik duygularının pekişmesine yön vermiş biri olduğunun altını çizen Prof. Dr. Yılmaz; “Mevlânâ’nın söylemlerine bugün dahi sadece İslam âleminin değil, tüm insanlığın ihtiyacı olduğu kanaatindeyiz. Mevlânâ’nın eserlerini dünya milletleri kendi dillerine çevirip okusalar, dünyada kötülük, harp, kin, nefret diye bir şey kalmazdı.” dedi.

Konuşmaların ardından Sivas Mevlânâ Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği tarafından Tasavvuf Musikisi Dinletisi ve Sema Ayini yapıldı.

Program sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kadir Özköse, Sivas Mevlânâ Tasavvuf Kültürü ve Sema Derneği Başkanı Şemsi Yılmaz Susamış´a günün anısına plaket takdim ederken Hayırsever işadamı Bilal Şahin tarafından dernek üyelerine gönderilen çeşitli hediyeler takdim edildi. 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bozok, Üniversitesi'nde, Şeb-i, Arus, Programı, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5