Bozok Üniversitesi'nde Kırsalda Göç ele alındı
Haber
12 Temmuz 2021 - Pazartesi 02:41
 
Bozok Üniversitesi'nde Kırsalda Göç ele alındı
Yozgat Bozok Üniversitesi’nde “Kırsal göçlerin tarım sektörüne etkileri ve genç nüfusun tarımda kalma eğilimlerinin belirlenmesi politik yaklaşımlar” konulu toplantı düzenlendi.
Yaşam Haberi
Bozok Üniversitesi'nde Kırsalda Göç ele alındı

Yozgat Bozok Üniversitesi’nde “Kırsal göçlerin tarım sektörüne etkileri ve genç nüfusun tarımda kalma eğilimlerinin belirlenmesi politik yaklaşımlar” konulu toplantı düzenlendi.

 

 

Bozok Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve TÜBİTAK işbirliğinde “Kırsal Göçlerin Tarım Sektörüne Etkileri ve Genç Nüfusun Tarımda Kalma Eğilimlerinin Belirlenmesi, Politik Yaklaşımlar” konulu bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

 

Bozok Üniversitesi Kariyer Merkezinde düzenlenen toplantıya, Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Güngör Yılmaz, Genel Sekreter Prof. Dr. Uğur Kölemen, Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yavuz Gürbüz, Proje yürütücüsü Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülistan Erdal ve tarım sektörünün paydaş kurumlarının temsilcileri katıldı.

 

 

Toplantı öncesi bir sunun yaparak katılımcılarını bilgilendiren proje yürütücüsü Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gülistan Erdal, Türkiye’de kırsal göçlerin nedenlerini tartışmak, tarım sektörü üzerindeki etkisini ortaya çıkartmak, kırsalda yaşayan gençlerin tarımla olan ilişkilerini belirleyebilmek için mevcut durum değerlendirmesi yapmak, gençlerin tarımda kalma eğilimlerini sorgulamak, sorunları tespit etmek, kırsal göçlerin azaltılmasını ve kırsal genç refahı bağlamında yapılabilecekleri belirlemek ve sürdürülebilir bir tarım politikası önerilerini geliştirmek amacıyla bu toplantının yapıldığını söyledi.

 

 

Toplantıda konuşan Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Karadağ, Yozgat’ın en çok göç veren illerden bir tanesi olduğunu ve bunun birçok sebebinin olduğunu belirtti. 

 

 

Kırsaldan şehre göçün hızla arttığına dikkat çeken Rektör Karadağ, “Yozgat’ta yüzde 21’lik bir göç oranı var ve Türkiye’de en çok göç veren ilk üç il arasında Yozgat yer alıyor.  Şehrimizde göçün ana unsurunun neler olduğunu doğru tespit etmemiz gerekiyor. Göçte iller üzerinde potansiyellerimizi yeniden ortaya koymamız ve öne çıkan ürünleri yeniden tespit ederek bölgemizi bir cazibe haline getirmemiz gerekiyor. Şehrimizin elverişli ve geniş arazilerini ekonomiye daha fazla kazandırmanın, çiftçilerimizi köylerinde tutmanın farklı alternatiflerini, illerin kendi özelinde yeniden düşünmemiz gerekiyor.” dedi.

 

 

Göçün ana nedeninin belli olduğuna dikkat çeken Rektör Karadağ, “İnsanlarımız köylerine dönerek bağ, bahçe ve tarlalarını işlemeli, katma değeri yüksek olan ürünleri toprakla buluşturmalıdırlar. Bu noktada Üniversitemiz yol gösterici bir misyon üstlenecektir. Zira Üniversitemiz, tarıma dayalı katma değeri ve geleceği olan, endüstriyel kenevir alanında çalışmalarını sürdüren tek ihtisas üniversitesidir. Biz ihtisas alanımızı iş istihdamına dönüştürecek bir alt yapı ile üniversite sanayi iş birliğine bağlı olarak endüstriyel kenevirin bütün biokütlesini ekonomiye kazandırabilirsek bu noktada ilimizde yaşanan göçü tersine çevirebiliriz. İhtisas alanımızla ilgili çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. İş insanları ve sanayicilerle görüşmelerimiz sürüyor. Yerel dinamiklerimiz başta olmak üzere, siyasilerimiz, sanayicilerimiz topyekûn ihtisaslaşma alanımızla ilgili destek olurlarsa Yozgat’ın makûs talihini ve göç krizini bu yolla gidermiş oluruz diye düşünüyorum.” şeklinde konuştu.

Kaynak: () - BOZOK TV Editör: Necdet Demirel
Etiketler: Bozok Üniversitesi, göç, kırsal, TÜBİTAK, Kırsal göçlerin tarım sektörüne etkileri, genç nüfusun tarımda kalma eğilimleri,
Yorumlar
Haber Yazılımı