Haber Detayı
13 Mayıs 2015 - Çarşamba 00:24 Bu haber 1284 kez okundu
 
Bozok'ta Nükleer Santraller Konuşuldu
Bozok Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar “Nükleer Güç Santralleri” konulu konferans verdi.
Teknoloji Haberi


Konferansa Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tamer Uçar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Yumak, İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Salih Karacabey, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Recep Şahingöz, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Saçmacı ,Genel Sekreter Erol Sorucu, çok sayıda öğretim görevlisi ve öğrenci katıldı.

Açılış konuşmalarını yapan Rektör Prof. Dr. Tamer Uçar günümüzde nükleer enerji konusunun dünya ve ülke gündeminde önemli şekilde tartışıldığının söyleyerek “bu alanda dünya çapında isim yapmış önemli bir bilim insanı olan Üniversitemiz Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar’ın engin görüşlerinden yararlanacağımız önemli bir konferans olacağı kanaatindeyim” dedi.

Maalesef bazı konularda toplumca hastalığımız var diyen Rektör Uçar, En basit konulardan tutun da ülkeyi, memleketi ilgilendiren çok önemli kararlara varıncaya kadar bir yorumumuz söz konusu. Alınacak her önemli kararların artıları ve eksileri mutlaka olacaktır. Amerikalılar buna “eğrisiyle doğrusuyla” diyor. Öncelikle önemli bir karar vermeden önce artılarını eksilerini kefeye koyarsın, kendi açından veya muhataplar açısından tartarsın. Hangisi ağır geliyorsa objektif bir şekilde karar verirsin. Bu tür önemli konularda da bilim insanlarının görüşüne değer vermek gerekir diye düşünüyorum. Örneğin fırından ekmek alıyoruz. Ekmeği alıyorum güzelce yiyorum içinde glüten var mı umurumda değil. Kimilerine göre az miktarda bile glüten hayata son verecek kadar zararlı bir şey. Gördüğünüz gibi işlev ne kadar fark ediyor. Nükleer enerji konusunun da artıları ve eksilerinin irdeleneceği farkındalığı arttırıcı ve faydalı bir konferans bizleri bekliyor” diye söyledi.

Nükleer santrallerin tarihsel süreçlerine değinen Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Şelli Aybar ise, dinleyenlere nükleer fizik, reaktör fizik, ve nükleer mühendislik konularında ayrıntılı bilgiler verdi.

Dünyada yaklaşık 450 civarı nükleer santralin aktif olarak çalıştığını belirten Aybar, bunların çoğunun Rus yapımı basınçlı su reaktörleri olduğunu vurguladı. Türkiye’de Mersin Akkuyu’da temelleri atılan nükleer santralinde basınçlı su reaktörü olduğu bilgisini veren Aybar, Japonlar tarafından ön anlaşması yapılan ve Sinop’ta kurulacak olan nükleer santralinde büyük olasılıkla yine aynı su basınçlı bir reaktör olabileceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bozok'ta, Nükleer, Santraller, Konuşuldu,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5