Haber Detayı
17 Temmuz 2020 - Cuma 03:16 Bu haber 144 kez okundu
 
Bozdağ ile devam kararı aldılar
Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, bugün gerçekleştirilen Anayasa Komisyonu toplantısında yapılan seçimle yeniden Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.
Siyaset Haberi


Ak Parti Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, bugün gerçekleştirilen Anayasa Komisyonu toplantısında yapılan seçimle yeniden Anayasa Komisyonu Başkanlığına seçildi.

 

ANAYASA KOMİSYONU

 

Anayasa Komisyonu, Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğü uyarınca faaliyet gösteren ihtisas komisyonudur. 27'nci Yasama Döneminde Komisyonun üye sayısı yirmi altı olarak belirlenmiştir. Komisyon üyelerinin on üçü Adalet ve Kalkınma Partisi Grubuna, altısı Cumhuriyet Halk Partisi Grubuna, üçü Halkların Demokratik Partisi Grubuna, ikisi Milliyetçi Hareket Partisi Grubuna ve üçü İYİ Parti Grubuna mensuptur. Komisyon kendi üyeleri arasından bir başkan, bir başkanvekili, bir sözcü ve bir katip seçer.

 

Anayasa Komisyonu; TBMM Başkanlığınca kendisine havale edilen Anayasa ve TBMM İçtüzüğünün değiştirilmesi hakkındaki kanun tekliflerini, siyasi partiler ve seçim mevzuatı, TBMM üyelerinin statüsü ve hakları, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK), bakanlıkların kuruluş ve çalışma usulleri ile diğer anayasal kuruluşlar ve benzeri konulardaki  kanun tekliflerini görüşmektedir. Diğer yandan Anayasa Komisyonu Başkanı, Başkanvekili, Sözcü ve Katibi; Anayasa ve Adalet komisyonları üyelerinden oluşan ve milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması ile ilgili Başbakanlık tezkerelerini görüşen Karma Komisyonun da Başkan, Başkanvekili, Sözcü ve Katibi’dir.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bekir Bozdağ, Ak Parti, Yozgat Milletvekili
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5