Haber Detayı
06 Kasım 2015 - Cuma 10:44 Bu haber 1200 kez okundu
 
Bozdağ, Başkanlık Sistemi Hakkında Ne Söyledi
AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Yozgat Milletvekili Bekir Bozdağ, "başkanlık sistemi" ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Siyaset Haberi


A haber'de gündeme ilişkin sorulara cevap veren Bozdağ, "başkanlık sistemi" konusunda CHP veya HDP ile uzlaşabileceklerini söyledi.

AK Parti'li Bekir Bozdağ'ın açıklamaları şöyle;

Henüz bunu istişare etmedik, onlar konuşuluyor. İstişareden sonra karar verilecektir. Bizim genelde ilk yüz gün diye bizim siyasi literatürümüzde bir şey var. Biz önümüzdeki yılbaşına kadar, ondan sonraki süreç şuanda bütçe mevsimi bildiğiniz gibi. Normalde bütçenin parlemontada görüşülmesi gerekiyor. Seçim nedeniyleyeni hükümet kurulduktan sonra bütçe ancak meclise gidecek. Dolayısıyla geçici bütçenin hemen yapılması gerekiyor. Realist olarak bakarsak bütçeyle hemen başlıyor. Ama bütçe içerisinde yapabilecekleriniz varsa hemen onnu bütçe içerisinde hayata geçirip arkasından da adımları atmamız gerekiyor. Anayasa konusuna gelince, Ak Partinin tek başına çözebileceği bir konu değil. Şuanda sayımız referandumlu bir değişikliğe dahi yetmiyor. Dolayısıyla bir anayasa olacaksa veya anayasada bir değişiklikler yapılabilecekse bu ancak muhalefet partileriyle belli uzlaşmalar sonucu yapılabilir.

KIRMIZI ÇİZGİ EDEBİYATINDAN VAZGEÇSİNLER

Benim tavsiyem şu; maalesef partiler şu olursa kapımıza gelmesinle yani bu kırmızı çizgi edebiyatından vazgeçsinler, bu güne kadar kırmızı çizgi edebiyatına bu millet itibar etmedi. Bir araya gelsek başkanlığı konuşsak veya başka bir şey oturup konuşsak, başka birşeyi müzakere etsek, bundan ne zarar çıkar. Konuşmaya konuşalım. Ben buna inanıyorum. Başkanlık sisteminin doğru olduğuna inanıyorum. Eğer başkanlık sistemi olsaydı 7 Haziran günü sandıktan hükümet çıkardı Türkiye bunların hiç birisini yaşamazdı. Başkanlık olsaydı medya patronları, sermaye patronları, yabancı ülkeler Türkiye’yle sermaye yarışına giremezdi. Sandıta hükümeti vatandaş tayin eder. Ama kolaisyon olduğunda sandıkta hükümeti vatandaş tayin etmiyor. Sadece oy veriyor yetki veriyor. Ama o hükümeti kimler kuracak nasıl olacak bir sürü, karışanı, görüşeni oluyor. Başkanlık sistemi hükümetin doğrudan halk tarafından seçildiği, başka bir kimse inisiyatifin bırakılmadığı bir sistemdir.  Bazıları yasama, yürütme, yargıyı başkanlık sisteminde tek elde zannediyor. CHP’li bazı arkadaşlarda başka partililerde öyle zannediyor. Başkanlık sisteminde yasama, yürütme birbirinden tamamen ayrı, birbirine karşı tam bağımsızdır. Şimdi öyle değil. Esasında tartışmak lazım "Bunu tartışalım konuşalım. Türkiye'nin sistem tartışmasından kaçınması Türkiye'yi bir yere götürmez. Bunu konuşmakta ne zararı var? Konuşalım. Anlaşamazsak zaten muhalefet partileri hayır derse bizim yapma imkanımız yok. CHP, hayır dediğinde biz başkanlık sistemini getirebilir miyiz veya MHP hayır dediğinde. Zaten MHP ile yetmiyor bizim sayımız. Ya CHP ile ulaşacağız ya da HDP ile. Hayır dediklerinde bizim başkanlık sistemini getirme imkanımız var mı? Yok."

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bozdağ,, Başkanlık, Sistemi, Hakkında, Ne, Söyledi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5