Haber Detayı
05 Şubat 2016 - Cuma 20:41 Bu haber 1359 kez okundu
 
Böbrek Ameliyatında Bir İlk
Yozgat Devlet Hastanesinde Fleksible Üreteroskopi yöntemiyle ilk kez ağrısız, iz kalmadan böbrek ameliyatı yapıldı. Durumuna göre hasta bir gün yada aynı gün taburcu ediliyor.
Sağlık Haberi


Fleksible Üreteroskopi yöntemi ile ameliyatı yaptığını söyleyen Üroloji Uzmanı Op.Dr. Halil Tosun yaptığı açıklamada; “. Fleksible Üreteroskopi yöntemi; “Böbreğin boşaltım kanalına esnek bir teleskopla girilir ve lazerle taşlar milimetrik boyutlara parçalanır. İşlem sırasında idrar kanallarının durumuna bağlı olarak taş parçaları çıkarılabilir; sonrasında ise böbrekte ufalanan taşların dökülmesi beklenir “ dedi.

 

Yozgat Devlet Hastanesinde ilk kez bu yöntemle böbrek ameliyatı yapıldığına dikkat çeken Tosun şunları söyledi; “ İlaç tedavisinin başarısız olduğu durumlarda ameliyatı ağrısız, kesi izi olmadan gerçekleştiriyoruz. Böbrek taşı olan uygun hastaların taş ameliyatı fleksibleurs aleti ile girilerek kapalı olarak yapılmaktadır.Hastanede yatış süresi eğer belden uyuşturulmuşsa bir gündür. Genel anestezi veya sedasyon ile yapılmışsa hastanede yatmaya gerek yoktur.Böbrek taşı cerrahisi için uygulanan açık veya kapalı böbrek taşı cerrahilerinde olan ameliyat sonrası şiddetli ağrılar bu yöntem ile çok ama çok daha az gerçekleşmektedir” diye konuştu.

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Böbrek, Ameliyatında, Bir, İlk,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5