Haber Detayı
14 Mayıs 2016 - Cumartesi 02:26 Bu haber 737 kez okundu
 
Bir Günde Olsa Asker Oldular
Yozgat’ta askerlik görevini yerine getiremeyen 33 engelli vatandaş için yemin töreni düzenlenerek silah altına alındı.
Gündem Haberi


Yozgat'ta engelleri nedeniyle askerlik görevini yerine getiremeyen, ancak askerlik hasreti çeken engelli vatandaşlarımız bir günlüğüne silahaltına alındı. Yozgat İl Jandarma Komutanlığı'nda bir günlük eğitimini tamamlayan 33 engelli asker,  düzenlenen törenle yemin edip terhis belgelerini aldı.

 

Duygu dolu anların yaşandığı engelli askerlerin yemin töreninde konuşan Vali Abdulkadir Yazıcı, “Bugün engelli kardeşlerimin gözlerindeki sevgiyi, bayrağa olan sevdaları millete ve devlete olan bağlılıkla iştiyaklarını hep beraber görüyoruz. Bu manzarayı görmüş olmaktan dolayı son derece mutluyum.  Bizler millet olarak 1000 yıldır İslam’ın bayraktarlığını yapan necip bir milletin evladıyız. Asırlar boyu Türk milleti vatanına, devletine ve milletine kasteden herkese 7’den 70’e bütün kesimiyle yüzde 100 hareket kabiliyeti olanından belli hareketleri yapma imkanı noksan olanlar dahil olmak üzere bütün Türk milleti devleti için her zaman koşmuştur, devletinin hizmetinde olmuştur. Bugün de engelli kardeşlerimizin kısa bir sürede olsa askerlik hizmetiyle tanışıp ve kendilerine artık bende Türk milletinin bir evladı olarak bende askerlik yaptım düşüncesi, duygusu ile buradan ayrılmış olacaklarını görerek bizlerde mutlu oluyoruz. Bu aslında özellikle son 20-30 yıl içerisinde bu vatana kasteden dünya milletlerinin, dünya devlerinin arkasında olduğu, aldatılmış, satılmış belli bir güruha verilmiş çok güzel ve büyük bir mesaj var burada. 80 milyon Türk evladı, engellisi dahil olmak üzere bu devletin ve milletin arkasındadır. Bu bölücülere hiçbir zaman geçit vermeyeceğiz ve bu millet bu bölücülere geçit vermeyecektir. Tarihin her devrinde olduğu gibi şehit vereceğiz, üzüleceğiz, evlatlarımızı kaybedeceğiz ama yine galip ve muzaffer olacak olan Türk milletidir” diye konuştu.

 

 

Yazıcı’dan Anlamlı Şiir

 

Törendeki konuşmasında Yahya Kemal Beyatlı’nın şiirinden alıntı yapan Vali Yazıcı, okuduğu;

“Şu kopan fırtına Türk ordusudur ya rabbi!

Senin uğrunda ölen ordu budur ya rabbi!

Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın!

Galip et çünkü bu son ordusudur İslam’ın....”

 dizelerle Türk milletinin bayrak ve vatan sevdasını özetledi.  Vali Abdulkadir Yazıcı “İşte engellisindeki heyecandan engelsizindeki vatanseverlikten anlıyoruz ki bu millet ilelebet payidar kalacaktır. Ben bugün askerlik hizmetini bir gün de olsa yapan, kardeşlerimizin iştiyaklarını tebrik ediyorum. Onların bu kısada olsa mürüvvetlerini gören ailelerini tebrik ediyorum. Mevla Türk milletini, Türk devletini ilelebet payidar kılsın” şeklinde konuştu.

 

Temsili askerlik yapan engelli vatandaşlarımızdan Sedat Uyar yaptığı konuşmada “Şanlı tarihimizin her sayfasında kahramanlık destanları yazan yüce Türk Milletinin gözbebeği kahraman ordumuzun bir mensubu olma onurunu bizlere yaşattığınız için şükranlarımızı sunarız. Biz engelli olduğumuz için askerlik anısı anlatanları hep içimizde buruklukla dinledik. Ama artık bizimde anlatacak anılarımız olduğu için çok sevinçliyiz ”dedi.

 

Törende konuşan İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hasan Başkök, " Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından askerlik hizmetini yapamayıp askerlik yapma özlemi çeken engelli vatandaşlarımıza bir gün süreli temsili askerlik yaptırma faaliyeti 2002 yılından bu yana engelliler haftasında icra edilmektedir. Bu kapsamda sizleri de kışlamızda görmenin mutluluğu içerisindeyiz. Engellilerimiz Türk Silahlı Kuvvetleri'nin ayrılmaz bir parçası olan jandarma saflarına temsili askerlik hizmetini yerine getirmek için gelen engelli vatandaşlarımız, heyecan ve coşkuyla askerlik elbisesini giymiştir. Kahraman bir Mehmetçik olarak gurur ve onurla bir günlüğüne de olsa onların vatan ve millet sevgisi her şeyin üstündedir." diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından engelli vatandaşlarımız askerlik yeminini edip, Vali Abdulkadir Yazıcı ve diğer protokol üyelerinin elinden terhis belgelerini aldı.

Törene Vali Abdulkadir Yazıcı,   İl Jandarma Komutan Vekili Yarbay Hasan Başkök, vali yardımcısı Yavuz Güner İl Emniyet Müdürü Saim Akpınar daire müdürleri, şehit yakınları, engelli askerlerin yakınları ve askeri personel katıldı.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Bir, Günde, Olsa, Asker, Oldular,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5