Haber Detayı
07 Mayıs 2020 - Perşembe 23:48 Bu haber 85 kez okundu
 
Başkan Açıkel, Koronavirüs mücadelesinde neler yaptı? o çalışmaları tek tek anlattı
Malum virüs ülkemizde görülmeye başlamadan önce aslında biz koronavirüsle ilgili dezenfekte işlemlerine Şubat ayının sonunda Mart’ın başı gibi başlamıştık diyen Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Tabi ki genel başkanımızın ve genel başkan yardımcımızın göndermiş olduğu talimatlar doğrultusunda da devlete her konuda olduğu gibi bu konuda da belediye olarak biz haddimizi hududumuzu bilerek yardımcı olma noktasında yardımcı olma gayretleri içerisine girdik” dedi.
Gündem Haberi


Malum virüs ülkemizde görülmeye başlamadan önce aslında biz koronavirüsle ilgili dezenfekte işlemlerine Şubat ayının sonunda Mart’ın başı gibi başlamıştık diyen Sarıkaya Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Tabi ki genel başkanımızın ve genel başkan yardımcımızın göndermiş olduğu talimatlar doğrultusunda da devlete her konuda olduğu gibi bu konuda da belediye olarak biz haddimizi hududumuzu bilerek yardımcı olma noktasında yardımcı olma gayretleri içerisine girdik” dedi.

 

 

 

Yozgat’ın Sarıkaya İlçe Belediye Başkanı Av. Ömer Açıkel, Bengi Türk televizyonundan Koronavirüs mücadelesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

 

VİRÜS ÜLKEMİZDE GÖRÜLMEDEN ÖNCE DEZENFEKTE ÇALIŞMALARINA BAŞKADIK

 

Malum virüs ülkemizde görülmeye başlamadan önce aslında biz koronavirüsle ilgili dezenfekte işlemlerine Şubat ayının sonunda Mart’ın başı gibi başlamıştık. Tabi ki genel başkanımızın ve genel başkan yardımcımızın göndermiş olduğu talimatlar doğrultusunda da devlete her konuda olduğu gibi bu konuda da belediye olarak biz haddimizi hududumuzu bilerek yardımcı olma noktasında yardımcı olma gayretleri içerisine girdik. Bizde virüs ortaya çıkınca okulların tatil edilmesiyle birlikte hem çalışan bayan personelimiz var hem onların çocukları okula gidiyordu, onlara da izin verelim, sosyal mesafeyi korusunlar, sosyal izolasyonu korusunlar çocukları da okula gidemiyor diye düşünmüştük. Bununla beraber kronik hastalığı olan engelli olan personelimize de izin verdik.

 

ABONELERE 10 TON SUYU ÜCRETSİZ YAPTIK

 

Sonra tabi ki bu hükümet genelgeyle yayınladı bunu, Türkiye’de zorunlu hale getirildi. Ama tabi ki bununla sınırlı kalmıyor Koronavirüsle mücadelemiz, bu dönemde sağlık bakanlığının vermiş olduğu göstermiş olduğu tavsiyeler doğrultusunda insanların birazcık daha suyla sabunla haşır neşir olması gerektiğine inandık, “Suya Sabuna Dokunun” diye bir proje başlattık. Bu salgın süresi devam ettiği müddetçe yaklaşık 7 bin 500 su abonemizin hepsine aylık 10’ar ton suyu hesaplarına ücretsiz olarak tanımlamış olduk ki suyu kullanmaktan çekinmesinler diye.

 

İŞYERİ KAPANAN ESNAF’IN KİRALARI ASKIYA ALINDI

 

“Sarıkaya Belediyesinden bir ilk daha var kiralarla ilgili belediye önce askıya alındı, işyeri kapanan esnafların vergi borçlarının da alınmaması kararı sizden çıktı”

 

Mart ayının 12 yada 14’ü civarında bir idari kararla böyle bir karar aldık, çünkü İçişleri Bakanlığının yayınladığı bir genelgeyle küçük esnafımızın dükkanlarını kapatması gerekiyordu, onlarda buna harfiyen uyuyorlar. Bu da tabi ki bir ekonomik sıkıntı getirecek işyerleri sahiplerine. İşyeri kapanan hemşerilerimizde bizimle kira ilişkisi varsa kapalı olduğu müddetçe kira parası almıyoruz. Böyle bir karar aldık. Bununla beraber yine ilan reklam vergisinden ve emlak vergisinden yıla oranlar kapalı kaldığı oranı zamanı oranlayarak bir indirim yapılması kararı aldık. Buda Türkiye’de ilk bir uygulamaydı. Tabi bizden sonra başka belediyelerde bu işi uygulamaya başladılar. Daha sonradan da tabi ki hükümet bunu genelgeyle kanunlaştırdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

45 BİN MASKEYİ HER EVE ÜCRETSİZ DAĞITTIK

 

Tabi Koronavirüsle mücadele kapsamında Sarıkaya’da da maske kullanımını teşvik etmek ve maske dağıtımını her eve ulaştırabilmek için arkadaşlarımız canla başla çalıştılar. Biz bu güne kadar yaklaşık 45 bin maskeyi her eve            ücretsiz olarak dağıtmış olduk.  Hem kamu kurumlarına kuruluşlarına hem sağlık çalışanlarımıza dağıttık ve bununla beraber ve bu mücadeleyi yapan temizlik personelimizi dezenfekte çalışmasında bulunan personelimizi de ayrı bir yere koyarak, aynı sağlıkçılar gibi emniyet personeli gibi onları da ödüllendirmek istedik. Onlarında maaşlarında bu süreçteki yaptığı fazla mesaiden dolayı bir ek ödeme imkanı sağladık.

 

BÜTÜN EVLERDE ÇOCUKLARA 4 BİN MANGALA OYUNU HEDİYE ETTİK

 

“Aldığınız kararlar dikkat çekiyor” Çocuklarla ilgili de bir çalışmanız var

 

23 Nisan bu sene 100’ncü yıl olması münasebetiyle Milli Egemenlik ve Çocuk Bayramı bizim için çok anlamlıydı. Çocuklar dışarıda olmadan 23 Nisan’ı nasıl kutlayacağız, sanki buruk bir kutlama olacakmış gibi htik, bizde 23 Nisan’da bütün çocuklarımıza evde kalmaları için eski bir Türk zeka ve strateji oyunu olan Mangala oyunu hediye ettik.  Yani bütün evlerde çocuklarımıza yaklaşık 4 bin adet Mangala oyunu hediye ettik ki evde kalsınlar, sağlıklı kalsınlar, oyunla kalsınlar. Yine bizim marka projelerimizde “Sarıkaya Masal” gibi projemiz var. 10 adet Sarıkaya’yı anlatan masallarımızı bir set halinde yayınlamıştık bunu okutturduk, seslendirdik, video ortamında hem sosyal medya ortamımızda hem kanalımızda çocuklarımızı günün belli saatlerinde bu masalları dinletiyoruz ki evde kalsınlar canları sıkılmasın diye. Çocuklar için yaptığımız çalışmaların bir kaçı da bunlardan ibaret.

 

 

 

 

 

 

 

 

REHAVETE KAPILMAMALIYIZ

 

Bütün vatandaşlarımıza sevgiler saygılar sunuyorum. Koronavirüsle mücadelemiz tam manasıyla bitmiş değil, hiç kimsenin rehavete kapılmamasını, devletimizin yetkili kurumlarının, organlarının vermiş olduğu talimatları harfiyen yerine getirmelerini rica ediyorum. Yarınlarımız için bugün evde kalalım diyorum, Ne mutlu Türk’üm diyene”

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Sarıkaya Belediyesi, Av. Ömer Açıkel, Başkan Açıkel, Koronavirüs, Bengü
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5