Haber Detayı
19 Mayıs 2016 - Perşembe 14:51 Bu haber 847 kez okundu
 
Basın Mensupları Emniyeti Protesto Etti
Yozgat Emniyet Müdürlüğü’nün basına karşı tavrı artık pes dedirtiyor. Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan amir kadrosundan tutun ki polis memurlarına kadar tüm teşkilat mensuplarının Yozgat’ta görevini yapmak isteyen basın mensuplarına karşı katı ve sert tavrı artık gazetecileri çileden çıkardı.
Gündem Haberi


Yozgat Emniyet Müdürlüğü’nün basına karşı tavrı artık pes dedirtiyor. Emniyet Müdürlüğü’nde görev yapan amir kadrosundan tutun ki polis memurlarına kadar tüm teşkilat mensuplarının Yozgat’ta görevini yapmak isteyen basın mensuplarına karşı katı ve sert tavrı artık gazetecileri çileden çıkardı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını takip etmek isteyen basın mensuplarının bir kısmını içeri almak istememesi, basın çalışanlarına el kol hareketleriyle tartaklaması üzerine gazeteciler Rıza Kayaalp Spor Salonu önünde fotoğraf makinelerini bırakma eylemi yaptı. Yozgat’ta gazeteciler, ‘Emniyet mensuplarıyla diyalog kurmak imkânsız. Bu sert tavır tepedeki amir kadrolarının basına olan tavrını gözler önüne seriyor’ dedi.

 

Birçok programda emniyet ve basının karşı karşıya gelmesinin bir örneğini de 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarında yaşandı. Programı takip etmek isteyen basın mensuplarının bir kısmına set çeken polisler daha sonra sert tavırlarıyla basına duruş sergilemesi kınandı.

POLİS OLAY ÇIKARAN BİR TAVIR SERGİLİYOR

Diyalogdan uzak bir tavır ile katı bir polis anlayışı sergileyen Emniyet Müdürlüğü çalışanları hiç olmayacak yerde olay çıkarmayı, gerginlik oluşturmayı görev biliyor. Buna benzer bir tavır sergileyen polisler basının görev yapmasını engelledi. Olayı anlatan basın mensupları, ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını takip etmek için geldik. Hassas bir dönemden geçtiğimizin farkındayız. Ama polis istediğine polislik yapıp istediğine yapmazsa bu iş olmaz. Bugün bizden kimlik sordular haklarıdır. Bizlerde gösterdik bir bayan gazeteci arkadaşımız basın kartını getirmemiş. Memura arkadaş meslektaşımız bizlere teyit edebilirsiniz dememize rağmen sert bir tavırla alamam demesi sonrası bizlerde konuyu izah etmek istesekte çıkıp amirinden polisine orada bulunan teşkilat mensuplarının bizleri el kol hareketleriyle tavır göstermesi bizi artık çileden çıkardı. Bizde emniyeti protesto ettik. Artık bu sert tutumları bizleri açısında kasıt olarak değerlendiriliyor. Bu ilk değil sonda olmayacak endişesi içerisindeyiz. Anlaşılan o ki amir kadrosunun basına tavrı polisinde böyle olmasına sebep oluyor görüşündeyiz. Yaşanılanları kınıyoruz’ diye konuştu.

2 ÖNEMLİ PROGRAM BU TAVIR İLE ENGELLENMİŞ OLDU

Türkiye’de huzurkentler arasında yer alan Yozgat’ta okullarda uyuşturucu, güvenlik zafiyetlerinin artış göstermesine çözüm bulması beklenen Emniyet Müdürlüğü basın ve sivil vatandaşlarla uğraşmayı görev biliyor. Canlarının istediklerinin önünü çeviren bir güvenliği benimseyen emniyet mensupları dün de görevini yapmak isteyen basın mensuplarının görevini engelleyerek önemli iki programı takip etmelerini engellemiş oldu. Basın mensupları önce 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını takip edemezken daha sonrada Ak Parti’nin Kurultay öncesi basın açıklamasını takip edemedi.

 

Kaynak: Basın mensupları

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Basın, Mensupları, Emniyeti, Protesto, Etti,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5