Haber Detayı
10 Ekim 2015 - Cumartesi 11:58 Bu haber 2790 kez okundu
 
Başer, Genç Çiftçiye 30 Bin TL Destek Sağlanacak
AK Parti Yozgat Milletvekili ve Milletvekili Adayı Yusuf Başer, tarım alanlarında önemli yatırımlar gerçekleştirdiklerini belirterek, çiftçilere yönelik desteklerin devam edeceğini söyledi.
Siyaset Haberi


AK Parti Yozgat Milletvekili ve Milletvekili Adayı Yusuf Başer, seçim çalışmaları kapsamında tarlalarda ekim yapan çiftçilerle bir araya geldi.

 

Başer, tarıma yönelik önemli destek mekanizmaları oluşturulduğuna dikkat çekti. Başer, “Sertifikalı tohumdan tutun da seracılığa varıncaya kadar birçok alanda destekler sağladık. Yeni dönemde de sizlerin yanında olacağız. Özellikle çiftçilerimizin desteklenmesi için büyük çaba sarf ettik. Girdi maliyetlerinin en önemli unsuru olan gübre ve yemde artık KDV alınmayacak. Bunun anlamı, gübre ve yem fiyatları ucuzlayacak artık, KDV ödemeyeceksiniz” dedi. Beyannameye göre, tarım alanında 8 milyon hektar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanacağının altını çizen Başer, tarımsal destekler, 190 tarım alt havzasında, iklim, toprak ve topografyanın yanı sıra mevcut su potansiyeli ve bitkilerin su tüketimini dikkate alarak, alt havzalar düzeyinde, bölgesel ve ürün bazında düzenleneceğini ifade etti.

 

Başer, 2015 yılında nakit olarak verilen hibe desteklerinin tutarı 10 milyar liraya ulaşacağının altını çizdi.

 

Başer, “Genç çiftçilere projelerine yönelik 30 bin lira karşılıksız destek verilecek. İşletme büyüklüğü 5 dekar altındaki meyve, sebze, süs bitkisi, ıtri-tıbbiaromatik bitki yetiştiriciliği yapan çiftçilere destekleme ödemesi yapılacak.

 

Çiftçilere, seraların modernizasyonu için faizsiz kredi verilecek. Maliyetleri düşürmek amacıyla seralara, ticarethane elektrik fiyatı yerine, sulama suyu elektrik fiyatı uygulanacak.

 

Arazilerini büyütmek isteyen ehil mirasçılara kredi imkanları sağlanacak. Çiftçilerden arazilerini birleştirmek suretiyle büyük ölçekli tarım işletmeleri oluşturanlara özel destekler verilecek.  Tarım Sektör Entegre Yönetim Bilgi Sistemi (TARSEY) tamamlanacak. Tarımsal planlamada kullanılan bütün verilerin üretildiği noktada derlenerek sürekli veri akışını sağlayacak Ülkesel Tarım Envanteri Takip Sistemleri (ÜTES) yaygın ve etkin bir şekilde uygulamaya konacak” diye konuştu.

Kaynak: (yeniufuk) - yeniufuk Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Başer,, Genç, Çiftçiye, 30, Bin, TL, Destek, Sağlanacak,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5