Haber Detayı
02 Mart 2016 - Çarşamba 00:50
 
Aspir Ekimi İçin Çiftçi Hazırlığa Başladı
Yozgat’ta bölge çiftçisi hububat ürünlerine alternatif olarak aspir bitkisi için tarlalarını ekim hazırlığına başladı.
Ekonomi Haberi


Yerköy ilçesine bağlı Orhan köyünde aspir ekimi için tarlasını hazır hale getiren Necati Özer, bu yıl 70 dekar aspir ekimi yapacağını söyledi. Aspirin kuraklığa dayanıklı bir bitki olduğunu belirten Özer, “Her yıl düzenli olarak aspir ekimi yapıyorum. Geçen yıl yaklaşık 30 dekar aspir ekimi yapmıştım. Bu yıl ise 70 dekar alanda aspir ekimi yapacağım. Şu an tarlayı sürerek hazır hale getirdim. Birkaç güne kadar da ekimini yapacağım.” dedi.

 

Aspir bitkisinin buğday y ada diğer ürünler gibi zahmet gerektirmediğini anlatan Özer, şunları kaydetti: “Aspir, buğday ya da diğer ürünler gibi uğraş gerektirmeyen bir bitki. Mibzerle birlikte ekimi yapılıyor, daha sonra hasat dönemine kadar başka bir iş gerektirmiyor. Fakat buğdayda üst gübresi, ilaç ve sulama işlemleri gibi işlemlerle büyük uğraş veriyoruz. Aspirde bu gibi işlerle uğraşmıyoruz. Ayrıca projeli ekim yaptığımız içinde devletimiz tarafından hububat ürünlerine göre destekte yüksek oranda veriliyor. İlk ektiğimizde belki nasıl ekileceğini bilmediğimizden istenilen seviyede verim alamamıştık. Fakat geçen yıl bol mahsül elde ettik. İnşallah bu yılda yüksek oranda verim alırız.”

 

Yerköy Ziraat Odası Başkanı Bahri Yılmaz da aspir bitkisinin her geçen yıl bölgelerinde ekiminin yaygınlaştığını ifade ederek, kuraklığa dayanıklı olan bu bitkiden uçak yakıtlarında kullanılan jet yakıtının da elde edildiğini ve kaliteli yağın yemeklik olarak da kullanıldığını anlattı. Yılmaz, aspirde pazar sıkıntısının olmadığını bu yüzden çiftçilerin alternatif ürün olarak aspir bitkisi ekimine yöneldiğini söyledi.

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Aspir, Ekimi, İçin, Çiftçi, Hazırlığa, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5