Haber Detayı
15 Aralık 2015 - Salı 23:58 Bu haber 1052 kez okundu
 
Araştırma Hastanesinde 2 Yılda 2 Bin 20 Anjiyo Yapıldı
Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde 2013 yılından bu yana başarıyla uygulanan ‘Koroner Anjiyografi Yöntemi’ sayesinde hastalar artık şifayı şehir dışındaki hastanelerde aramak zorunda kalmıyor.
Sağlık Haberi


Yozgat Bozok Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Koroner Anjiyografi Ünitesi’nde iki yılda 2 bin 20 kişiye anjiyo yapıldı. Tıp Fakültesi Koroner Anjiyografi ünitesi, kalp krizleri, kalp damarı tıkanıklıkları, stent uygulaması gibi pek çok hayati önem taşıyan tıbbi müdahalelerle hastalara hayat veriyor.

Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Rıza Erbay, Yozgat’ta kalp ve damar hastalıklarında yenilikleri hayata geçiren bir hastane olarak koroner anjiyografi ile kalbi besleyen damarları kolaylıkla görüntülediklerini söyledi.

İKİ YILDA 2 BİN 20 HASTAYA MÜDEHALE

Prof. Dr. Erbay, yaptığı açıklamada koroner anjiyografi yöntemini ve teşhis noktasında insan hayatını kurtaran sistem hakkında bilgiler verdi: “Koroner anjiyografi kalbi besleyen damarları görüntüleme yöntemidir. Biz koroner anjiyografi yöntemi ile kalbi besleyen damarlardaki darlıkları ve tıkanıkları tespit edebiliyoruz. Bunları koroner Anjiyoplasti yöntemi ile balon ve stentle açabiliyoruz. Biz koroner anjiyografi, anjiyoplasti, balon ve stentleme yöntemi ile hastalarımızın cerrahi olan ihtiyaçlarını, açık kalp ameliyatı ihtiyaçlarını minimuma indirmeye çalışıyoruz. Yozgat’ta koroner anjiyografi yapılması 2013 yılında başlamıştır. Bu tarihten itibaren sürekli olarak gündüz ve gece olmak üzere merkezimizde koroner anjiyografi, koroner anjiyoplasti işlemi yapılmaktadır.” dedi.

Bugüne kadar 2 bin 20 adet koroner anjiyografi işlemi gerçekleştirdiklerini hatırlatan Prof.Dr.Erbay, bu işlemler sırasında 560 hastanın koroner stent takma yöntemi ile damarlarını açtıklarını kaydetti. Ayrıca yaklaşık 500 hastaya anjiyoplasti yapılarak balonla damarlarını başarıyla açtıklarını ifade ederek, bazen açamadığımız damarları cerrahiye yönlendirmişizdir, bunun sayısı da iki yüzdür. Merkezimizde koroner anjiyografi ile hastalarımızın dar olan damarlarının darlığı giderilerek, tıkalı olan damları açılmıştır” diye söyled.

Daha önce kalp ve damar rahatsızlığı yaşayan Yozgatlıların 220 kilometre uzaklıktaki Ankara’ya gitmek zorunda kaldığını vurgulayan Prof. Dr. Erbay; “Şimdi hiçbir hastamız Yozgat’ın dışında Ankara’ya, Kayseri’ye veya İstanbul’a gitmiyor, bizzat bizim merkezimize başvurmaktadır. Biz de burada gereken işlemleri başarıyla yapmaktayız. Yozgat’ta kalp hastası çok ve Yozgat’taki hastaların damarları biraz daha farklı.” diye konuştu.

KAP KRİZİNİN  SEBEPLERİ

Açıklamasında Yozgat’taki kalp rahatsızlığının sebeplerine de işaret eden Erbay, şöyle konuştu: “Bu tükettikleri yiyeceklerle ilişkili. Aşırı kırmızı et ve karbonhidratlı besin tüketilmektedir. Biz hastalarımıza genellikle kırmızı etten uzak durmalarını, beyaz eti tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.  Akdeniz tipi beslenme modelini önermekteyiz. Akdeniz tipi beslenme daha çok beyaz et, balık, tavuk, sebze ve meyve içeriklidir.

Yozgat’taki vatandaşlarımız hareket etmiyor, spor yapmıyorlar. Koroner hastalıkların önlenmesinde hareketin, örneğin yürümenin çok önemi var. Yürüme herkes tarafından yapılacak bir spordur. Haftada beş gün yaklaşık bir saat hastalara tempolu yürüme önermekteyiz. Yozgat’ın kalbi Bozok’ta atıyor. Bozok yaylası da yurdumuzun kalbinde tam orta bölgesinde. Bozok Üniversitesi Kardiyoloji Anabilim Dalı Acil Primer Anjiyoplasti hizmetimiz 24 saat hizmet vermektedir.

Akdağmadeni’ndeki vatandaşımız kalp krizi geçirirken Ankara’ya veya yakın illere gidiyordu. Bu gidiş sırasında büyük bir zaman kaybı oluyordu. Zaman kaybı akut olaylarda çok önemlidir. Eğer zaman kaybı artarsa kalbi besleyen damarlardaki darlık neticesinde oluşan miyokart hasarı da artar. Hastalar ya hayatlarını kaybeder veya kalp yetmezliğine girerler. Ömer boyu bu sıkıntıyı çekmiş olurlar. Biz hastanede acil müdahaleyi çok süratli bir şekilde yaparak hastayı zaman kaybına uğramıyoruz. Yaptığımız Primer Anjiyoplasti ile hastalar şifa bulmaktalar. Bunu çok önemsiyorum . Çünkü kalp krizinde kalbi besleyen damarların tıkanıklığında bir dakikanın bile çok önemi vardır. Her dakika miyokart hasarıdır. Her dakika kalp yetmezliğine giden taşların örülmesi demektir. Bu açıdan da merkezimizin çok başarılı işler yaptığına ve Yozgat halkına çok faydalı olduğuna inanmaktayım.” dedi.

Prof. Dr. Ali Rıza Erbay bu hizmetlerin gerçekleşmesinde değerli katkıları dolayısıyla Rektörümüz Prof. Dr. Salih Karacabey ve hastane yönetimine teşekkür etti.  

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Araştırma, Hastanesinde, 2, Yılda, 2, Bin, 20, Anjiyo, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5