Haber Detayı
29 Aralık 2015 - Salı 14:58 Bu haber 1345 kez okundu
 
Akıllı Maden Ödülle Döndü
Türk Dünyası Vakfı tarafından 2’nci Türk Dünyası Bilim Olimpiyatları 24-25 Aralık 2015 tarihleri arasında Eskişehir Atatürk Spor Salonunda düzenlendi. Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi’nden katılan 2 proje ile katılarak “Akıllı Maden” projesi jüri özel ödülüne layık görüldü.
Teknoloji Haberi


24-25 Aralık 2015 tarihleri arasında Eskişehir de gerçekleştirilen 2’nci Türk Dünyası Bilim Olimpiyatlarına katılan Yozgat Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi öğrencisi Arif Cihat Erol  ve danışman öğretmen A. Şamil Coşkun’un hazırladığı Akıllı Maden projesiyle 12 ülke, 100 proje arasından Jüri Özel ödülüne layık görüldü. Ödülü Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından verildi. Bakan Avcı Fatma Temel Turhan Bilim ve Sanat Merkezi standını gezerek bir süre sohbet edip çalışmaları yakından inceledi.

Yapılan çalışmanın amacının son yıllarda yaşanan maden kazalarındaki can ve mal kayıplarını en aza indirmeye çalışmak olduğunu söyleyen Danışman öğretmen A. Şamil Coşkun,”Madenlerde yasam odalarının sabit bir yerde durmasından dolayı göçük, yangın vb. durumlarda madencilerin buraya ulaşması zor olmakta ve ölümler artmaktadır. Öğrencimizin tasarladığı modele göre maden içindeki yasam odası çelik konteyner şeklinde ve hareketli olacak bu sayede göçük ve yangın gibi hallerde çabucak saklanacak ve kapıları kapattıktan sonra dışarıdan çelik borularla basınçla gelecek hava, su ve besin ile aylarca hayatını devam ettirecek. Diğer yaşam odalarından başka bir farkı da hem sökülebilir takılabilir olması aynı zamanda çok daha ucuz olması” diye konuştu.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Akıllı, Maden, Ödülle, Döndü,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5