Haber Detayı
20 Temmuz 2015 - Pazartesi 00:41
 
Akıbeti Meçhul
Yozgat'ta daha önce Askerlik Şubesi tarafından kullanılan tarihi bina ile Cephanelik binalarındaki restore çalışmaları tamamlanmasına karşın, binaların hangi amaçla hizmet vereceği konusunda kesin karar bir türlü verilemedi.
Kültür Haberi


Yozgat kent merkezindeki tarihi Askerlik Şubesi Binası'nın geçen yıl başlanılan restore çalışmaları uzun bir süre önce tamamlandı. 19'uncu yüzyıl ikinci yarısı binalarından olduğu tahmin edilen tarihi yapının Sultan Abdülhamit dönemi kamu binalarından olduğu kaydedildi. Askerlik Şubesi'nin kendi binasına taşınması sonrasında restore edilerek belediyeye tahsisi öngörülen binanın 'Kent Müzesi' olacağı duyurulmuştu. Ancak aradan geçen süre içerisinde tarihi yapının hangi amaçla kullanılacağı konusunda bir karara varılıp, uygulamaya konulamadı.

Yozgat'ta 4 bin 548 metrekarelik alan içerisinde yer alan tarihi Cephanelik binasının restorasyonu ise geçen yıl başlarında tamamlandı. Yaklaşık 100 bin liralık harcamayla restore edilen binanın bölgede kurulması düşünülen Arkeoloji Müzesi teşhir salonu olarak kullanılabileceği bildirildi. Bölgede yapılması öngörülen müze binasıyla ilgili hazırlanan proje Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylandı ama inşaat ihalesi henüz tamamlanmadı. Alanın 2 bin 300 metrekarelik bölümünde müze binası inşa edilip, çevre düzenlemesi yapılacak. (Haber/Foto: Seyfi Çelikkaya)

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Akıbeti, Meçhul,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5