Haber Detayı
08 Eylül 2016 - Perşembe 15:16 Bu haber 880 kez okundu
 
Akdağmadeni'nde Salep Bitkisinin Dikimi Yapıldı
Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde Türkiye de bulunan en zengin ürün türü olan Akdağmadeni Salep bitkisinin marka olma yönünde yapılan çalışmalar çerçevesinde dikimi gerçekleşti. Dikime Akdağmadeni Belediye Başkanı Suphi Daştan’da eşlik etti.
Ekonomi Haberi


Yozgat’ın Akdağmadeni Belediyesi öncülüğünde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı (Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü), Oran Kalkınma Ajansı ve Erciyes üniversitesi iş birliği ile geçtiğimiz aylarda başlatılan ‘’ Akdağmadeni Salebinin marka değerinin ortaya çıkarılması , salep bitkisinin gelecek nesillere sağlıklı şekilde ulaştırılması için doğadan toplamaya alternatif bulunması , salep orkidelerinin tarla koşullarında yetiştirilmesi ve tanıtımının yapılması projesi kapsamında doğadan toplanan ve belirli işlemlerden geçirildikten sonra toprağa dikilmeye hazır hale gelen salep türleri ‘nin dikim işlemi gerçekleştirildi.

Önceden belirlenen pilot arazilerde yapılan dikim işlemine katılan Belediye Başkanımız Suphi Daştan şunları söyledi ‘’ İlçemizin önemli değerlerinden olan salebin verimini arttırmak gelecek nesillere aktarılması için doğadan toplamaya alternatif bulmak ve salep orkidelerini kültüre almak amacıyla başlattığımız projemizde çalışmalarımız devam ediyor. Bilindiği üzere ilçemizde yetişen salep türleri katma değeri yüksek ve içinde bulunan mineraller bakımından Türkiye de bulunan salep türleri arasında en zengin türlerdir. Bizim amacımız Akdağmadeni ekonomisinin gelişimine ciddi katkı sağlayacak salebin kültüre alınması , bilinçsiz toplanarak yok olmasının engellenmesine yönelik tedbirlerin alınması ve bu ürünlerin üretimiyle ekonomik mal haline getirilmesidir. Toplamda 2500 metre kare olan 5 ayrı arazide yaptığımız çalışmalarla topraklar özverili çalışmalar sonucu işlenmiş salep orkidelerinin dikimi için uygun hale getirilmiştir. Bugün burada dikim için hazır hale getirilen 400 metre kare arazide dikim işlemimizi yaptık. İnşallah yapılan çalışmalar sonrasında olumlu sonuçlar alınarak Akdağmadeni ekonomisine katkı sağlayan salep türlerinin üreticiliğinin yapılması ve hem çiftçimize hem de doğaya olumlu sonuçlar yansıtılacaktır ’’dedi

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Akdağmadeni'nde, Salep, Bitkisinin, Dikimi, Yapıldı,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5