Haber Detayı
09 Kasım 2015 - Pazartesi 01:47 Bu haber 1302 kez okundu
 
Ahmetfakılı da Gelenek Devam Ediyor
Aşure dağıtımının bu yıl 7’nicisini düzenlediklerini söyleyen Yozgat’ın Sorgun ilçesi Yeniyer Belde Başkanı Osman Yılmaz, en büyük emek 7 yıldır özveri ve severek yapan Ahmetfakılı ilk ve ortaokul öğretmenleriyle, okulu kendilerine benimsemiş adeta çocukları gibi okulun müdavimi olmuş analardır” dedi.
Kültür Haberi


Yozgat’ın Sorgun ilçesi Yeniyer beldesinde Ahmetfakılı İlk ve Oerta okulunda her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen Aşure dağıtımının bu yılda 7’ncisi gerçekleştirildi.Aşure programına Sorgun Kaymakamı Ali Arslantaş, Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz, okul öğretmen, öğrenci, veli ve çok sayıda belde halkı katıldı.

Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz Genel Yayın Yönetmenimiz Necdet Demirele yaptığı açıklamada, yapılan etkinlikte en büyük emek okul öğretmenlerimiz ve aşure yapımında katkısı bulunan değerli Ahmetfakılı halkıdır” dedi.

AŞURE AYINA DEĞİNDİ

Başkan Yılmaz şöyle konuştu; “Hicri takvimin ilk ayı Muharrem ayının 10’ncu gününde yapılan Müslümanların kendince geleneksel hale getirdiği inanılan odur ki daha öncesinden islamın doğuşundan bu güne kadar gelen 10 mucizenin gerçekleştiği ay olarak inaılır. Bunlardan örnek verecek olursak, Hz. Adem’in tövbesinin kabul olduğu, Hz. İbrahim’in Nemrut’un ateşinden kurtulduğu, Hz. Yakup’un Hz. Yusuf’a kavuşması gibi 10 mucizenin gerçekleştiği gün olarak bilinir. Muharrem ayının ilk on gününde de 10 oruçla ibadet olarak yerine getirilir. Biz nereden başladık bu işe 2009 yılında siyasete başladığımızda, dedik ki Müslümanların harcıdır bu. Bir araya gelmek, bayramlarımızı dini günlerimizde insanları bir araya getirerek hem sılayı rahim yapmalarına hemde böyle bir günün anlamına dikkat çekmek istedik. Eğitimden bir parçası olur mu bu? Aynı anda okullar bir ibadethane” dedi.

NEDEN BELEDİYE YAPMADI DA BU İŞİ OKUL ÜZERİNDEN YAPTIK

Neden belediye yapmadı da bu işi okul üzerinden yaptık diyen Başkan Yılmaz; “Her türlü desteği vermemize rağmen, insanımıza da okulun bir ibadethane olduğunu, orada ilim irfan görüldüğünü, birlikte beraber yaparsak 70 yaşındaki ninemize, hacı babalara okulu daha özümsetmek, benimsetmek, oranın bir ilim irfan yuvası olduğunu hatırlatmak. Oradan yetişen çocuklarında bu işleri temelinde öğrenerek dini günlerimizi, bu kadar kutsal ve dini günlerimizi hafızalarına kazımak. Çocukların ideallerini, ilmi temeller üzerinde, ahlaki gelişmişlik üzerinde, ahlaki bilgi üzerinde valisiyle, kaymakamıyla, vekiliyle, yerel bürokrasisiyle bir araya getirerek, çocukların hem eğitimde başarı elde etmelerini ve kendilerine hedef koymasını sağlamak, hem de okul ile halkı bir araya getirmekti amacımız. Bu yıl 7’ncisini düzenledik, hem çevremizden hem de halkımızdan istisnasız ciddi bir katılım olmaktadır. İnsanların gönlünde ibadet olarak yerleşik ve bizde bunu tazeleyerek bu işin topluca yapılmasını imece usulü herkesin kendinden bir şeyler katarak yapıldı. Biz belediye olarak destekliyoruz ancak burada gönüllülük esastır. Aşure gününün dini bir gün olarak kutlanması böyle ortaya çıkması önemliydi. Halkta aşurede neler bulunması gerekiyorsa herkes kendine düşeni yaparak azda olsa zengini fakiri bir katkı sunarak, onların yetişemeyeceği yerde de biz belediye olarak destek verdiğimizde gerçekleştirdik.

EN BÜYÜK EMEK ÖĞRETMENLER VE KADINLARIN

Bu işin organizasyonunu yapan vefalı öğretmenlerimizdir. 7 yıldır öğretmenlerimizin emeklerini inkar etmek yada farkına varmamak biraz haksızlık olur. Eğitimin bir parçası olarak çocuklara bunları anlatarak, eğitimi de daha ileriye taşıyan Ahmetfakılı mahallemizde ta ki 2009 yılından bu güne kadar evveline de teşekkür. Bütün öğretmen arkadaşlarıma yürekten teşekkür ediyorum. Bizim desteğimizle olacak bir şey değil fakat geniş bir katılım oluyor, bu arkadaşlarımızın özverisi çabası gayreti ve bunlarla birlikte Ahmetfakılı da bunu hazırlayıp ikram aşamasına getiren bu işin harcı olan kıymetli anneler. En büyük övgüyü onlar hak ediyor. Biz sadece bu işin sunumundayız, biraz desteğindeyiz. Bizden çok emek onların. Böyle mübarek bir günü hatırlatıp, hatırlayıp insanları bir araya getiren, analarımıza, çocuklarımıza ve bunlara eğitim aktaran öğretmenlerimize canı yürekten teşekkür ediyorum.

BİZ ZATEN OKULUMZA HER TÜRLÜ DESTEĞİ VERİYORUZ

Biz okulumuza her türlü desteği veriyoruz. Bir çocuğumuzun test kitabı yoksa onu hallediyoruz. Öğrencilerimizi rekabet ortamına sokmak için gereken ne ise onları da yapıyoruz. Yaptıklarımızın bütün sebebi bir çocuğu daha ileride Anadolu insanının bu ülkenin yönetiminde, idaresinde, memuriyetinde bu fedakar ve özverili çocukların görev alması için, eğitim ve öğretimde başarılı olması için bunları yaparken bu manevi günlerimizi de bunların esas olaması gerekirdi, esası olması yönünde gayret gösterdik. Burada da takdiri hak eden Ahmetfakılı’nın kadınlarıdır. Çocukları gibi okulun sanki müdavimi oldular. Bir büyük başarı da öğretmenlerindir. 7 yıldır bu çalışmaları özveriyle ve severek yapıyorlar” diye ifade etti.

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Ahmetfakılı, da, Gelenek, Devam, Ediyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Anketler
Yozgat Belediye Başkanı Kim Olmalı
Anketler
Sorgun Belediye Başkanı Kim Olmalı
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5