Haber Detayı
31 Mart 2016 - Perşembe 11:55 Bu haber 1673 kez okundu
 
4.5G'de Fiyat Farkı Olacak Mı
Tüm Türkiye’nin heyecanla beklediği 4,5G’ye geçişe saatler kala geçildiğinde her hangi bir fiyat artışı olacakmı? Sorusu insanların kafalarını karıştırıyor. Konuya ilişjin Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin açıklamalarda bulundu.
Teknoloji Haberi


1 Nisan'dan itibaren kullanılmaya başlanacak 4,5G'de dakika başına konuşmada fiyatların sabit kalacağı, "Data ve sesi kullanma arasında fiyat farkı olmayacağı açıklandı.

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Coşkun Şahin, 4,5G'nin kullanılmaya başlamasıyla aynı miktar kullanımda yüksek fiyat ödemenin veya 4,5G aboneliği için ücret alınması gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade ederek, bu teknolojiye uyumlu cep telefonu ve SIM karta sahip olanların aboneliğini onaylamak şartıyla 4,5G'ye geçeceğini söyledi.

 

SIM kart değişimlerinin ücretsiz olduğunu anlatan Şahin, abonelerine 10 gigabayt internetin de hediye edildiğini ifade etti. 1 Nisan'dan itibaren kullanılmaya başlanacak 4,5G'de dakika başına konuşmada fiyatların sabit kalacağını ve data ile sesi kullanma arasında fiyat farkının olmayacağını anlatan Şahin, Türkiye'de mobilde data kullanımının her yıl ortalama iki katına çıkmasına karşın abone başına aylık fatura bedellerinde ve abone başına elde edilen gelirde önemli bir değişiklik olmadığını kaydetti.

 

Cihazın uygun olması halinde 1 Nisan'dan sonra Türkiye'nin 4G üzerinden konuşma yapılan nadir ülkelerden biri olacağını dile getiren Şahin, söz konusu teknolojinin yüksek görüntülü görüşme, çoklu oyunlar gibi imkanlar sağladığını vurguladı. 4,5G ile ihalesinde var olan lisansın 3 katına çıktığına işaret eden Şahin, böylece ses ve data trafiğinin yüksek bir teknolojiyle kullanılacağını söyledi.

 

1 Nisan'dan sonra cep telefonlarında cihazın özelliğine bağlı olarak 4,5G, Giga4, 5G, GigaLTE, LTE yazısının bulunacağını belirten Şahin, söz konusu uygulamanın SIM karta göre değil, cihaza göre farklılık gösterdiğini vurguladı.

 

"GiGA 4,5G ile en hızlı mobil deneyimi sunacağız"

 

Şahin, GiGA 4,5G ile dünyanın en hızlı mobil deneyimini sunacaklarını vurgulayarak, Türk Telekom'un teknik kadrosu, yatırım gücü ve yüksek teknolojisiyle diğer operatörlerden farklı hizmet sağlayacağını ifade etti.

 

Türk Telekom'un 81 ilde fiber altyapısı bulunduğuna dikkati çeken Şahin, sabit ve mobil alanda en hızlı ve kaliteli hizmete imkan tanıyan fiber altyapı ile en hızlı 4,5G'den 3 kat hızlı olacaklarını söyledi.

 

kaynak: trthaber

Kaynak: Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: 4,5G, Telefon, türk telekom, fiyat, artış, teknoloji
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5