Haber Detayı
11 Temmuz 2016 - Pazartesi 02:59 Bu haber 1115 kez okundu
 
2'nci Hapis Boğazı Hitit Heykel Atölyesi Festivali Düzenlendi
Yozgat’ın dört bir yanında düzenlenen festivaller vatandaşların doğduğu toprakları ziyaret etmeleri için fırsat sunuyor. Birlik ve beraberliğin en güzel örneklerinden olan festivallerin bir diğerini de Sorgun’a bağlı Yeniyer Belediyesi düzenledi. 4 bin yıl önce kurulan ve Hititlerin egemen olduğu topraklara gönderilen heykellerin yapıldığı Hitit Heykel Atölyesi’nin bulunduğu Yeniyer Belediyesi’nde 2’nci Hapis Boğazı Hitit Heykel Atölyesi Festivali düzenlendi.
Kültür Haberi


Yozgat’ın Sorgun ilçesi Yeniyer Belediyesi Ahmetfakılı Mahallesi mesire alanında düzenlenen festivale Vali Kemal Yurtnaç’ın yanı sıra Yozgat Milletvekili Ertuğrul Soysal, Sorgun Kaymakam Vekili Yasin Özcan, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Yeniyer Belediye Başkanı Osman Yılmaz ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Her fırsatta halkla birlikte olan Vali Yurtnaç, halkla birlikte olmanın bir zenginlik olduğunu vurgulayarak, “Vatandaşlarımızın düşüncelerini anlamak, hmek ve ona göre çalışma planını ortaya koymanın önemli olduğunu düşünüyorum” dedi. Halka hizmet etmenin halkı anlamaktan geçtiğinin altını çizen Vali Kemal Yurtnaç, halkın düzenlemiş olduğu ve birlik beraberliği pekiştiren programlara katıldığını söyledi.  Yurtnaç, “Belediye başkanımızı da bu tür bir etkinlik düzenlediği için tebrik ediyorum. Sizleri de tebrik ediyorum. İnsanın doğduğu ve doyduğu yer vardır. Doğduğunuz yere sahip çıkacaksınız. Eğer doğduğunuz yere sahip çıkmazsanız buralar boş kalır ve büyük bir değer kaybolur. Malum, büyük kentlere akın var ancak o büyük kentlerdeki çeşitli kirlilikler, çeşitli sorunlar insanları doğduğu yere tekrar götürecek” şeklinde konuştu.

Yozgat’ın Tarihini Gün Yüzüne Çıkartacağız

Vali Kemal Yurtnaç Yozgat’ın dört bir köşesinden tarih fışkırdığını ve bu değerlerin yer altında kaldığını söyleyerek, bu değerleri gün yüzüne çıkartmak için ilk olarak Arkeoloji Fakültesi kurulacağını ifade etti. Vali Yurtnaç, “Taş dünyanın kurulduğundan bu güne ve bitene kadar da önemli bir varlıktır. Medeniyetleri alır diğer medeniyetlere taşır ve eski medeniyetler hakkında bize bilgi verir. 2 bin sene öncesinden 3 bin sene öncesinde insanlar neler yaşamış, neler yapmış ne tür anlaşmalar yapmış hepsi taşa kazılıdır. Yozgat’ta bu konuda büyük bir zenginlik var. Rektörümüzle de görüşüp Yozgat’a bir arkeoloji fakültesi kazandıracağız. Arkeoloji Fakültesinin kurulmasının buradaki tarihi değerlerimizin ortaya çıkarılması açısından çok önemli.  Bunlar gözümüzde sadece bir taş olarak kalmayacak. Medeniyetler hakkında bilgi almamızı, tarihi ortaya çıkarmamızı sağlayacak. Burada binlerce yıl önce yaşayan insanlar nelerle uğraştılar,  nelerle geçimlerini sağladılar ve ne tür değerleri vardı işte bunların hepsi yer altında. İnşallah önümüzdeki süreçler içerisinde buraya arkeoloji fakültesinin kurulması ile birlikte biz bu değerleri Türkiye’nin ve dünyanın gündemine çıkartacağız ve sizlerin de kullanımına sunacağız” dedi.

Konuşmaların ardından festivale gelen ve piknik yapan vatandaşları ziyaret eden Vali Yurtnaç, vatandaşlarla sohbet edip, birlikte piknik yaptı

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: 2'nci, Hapis, Boğazı, Hitit, Heykel, Atölyesi, Festivali, Düzenlendi,
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5