Haber Detayı
16 Temmuz 2020 - Perşembe 03:19 Bu haber 102 kez okundu
 
15 Temmuz milli birlik ve beraberlik günü
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.
Gündem Haberi


15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısı ile Cumhuriyet Meydanında program düzenlendi.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan programda, Yozgat halkı maske ve sosyal mesafe kurallarına uyarak meydanı doldurdu.

 

Programda Yozgat Belediye Başkanı Celal Köse ve Yozgat Milletvekili Yusuf Başer’in günün anlam ve önemine binaen konuşma yaptı.

 

Daha sonra kürsüye çıkan Vali Ziya Polat, burada yaptığı konuşmada, bugün derin bir kederi ve büyük bir gururu aynı anda yüreğimizde htiğimizi belirterek, ‘Bir taraftan 251 vatandaşımızı bir gecede kaybetmenin hüznünü tekrar yaşarken, diğer taraftan da dünyada eşine az rastlanır bir direnişle tarih yazmanın gururunu yaşıyoruz. Tarihin kaydettiği en büyük ihanet girişimlerinden biri olan 15 Temmuz gecesi aziz milletimiz, Başkomutanımız Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayip ERDOĞAN’ın dirayeti ve çağrısıyla, dilde tekbir, kalplerde sarsılmaz iman ile gök kubbeden bayrağımızı, minarelerden ezanımızı dindirmeyerek darbe girişimini püskürtmüş ve bertaraf etmiştir. 15 Temmuz milli iradenin vesayete, cesaretin ihanete, milletin hainlere galebe çaldığı, insanlık tarihine altın harflerle yazılmış büyük bir demokrasi mücadelesinin adıdır. Bu mücadelenin ve zaferin sahibi sizler gibi vatanına sahip çıkanlardır. 15 Temmuz tıpkı İstiklal Harbimiz gibi Türk milletinin topyekun kıyamıdır, dirilişidir, şahlanışıdır. Anadolu toprakları o gece bir kez daha bize vatan kılınmıştır. Allah’ın inayeti, milletin dirilişi, yüzmilyonlarca kardeşimizin duasıyla Türkiye yeniden felaha kavuşmuştur. O tarihi gece boyunca gözlerimizi yaşartan, göğsümüzü kabartan birçok kahramanlık hikayesine de şahitlik ettik.  Yozgat da şanına yaraşır bir hassasiyetle en erken sokağa çıkmış ve gecenin koyu karanlığını delen salaları, tekbir sesleri ile direnişe ses vermiştir. 15 Temmuz bize şu hakikati bir kez daha göstermiştir ki, Bu millet asil bir millettir. Bu millet cesur , kahraman ve hürriyetine canı pahasına sahip çıkan bir millettir. Bu millet vatan söz konusu olduğunda aynı safta buluşma erdemi gösteren necip bir millettir. Bu millete hizmet etmenin bahtiyarlığını yaşıyorum. Asil Milletimiz ; "Sahipsiz vatanın batması haktır. Sen sahip çıkarsan bu vatan batmayacaktır." Mısralarından aldığı güçle, Çanakkale ruhunu yeniden yaşamış ve tarihe altın harflerle yazılan bir direniş ve diriliş öyküsüne, "15 Temmuz Demokrasi Zaferi”ni eklemiştir. Bu zafer vesilesiyle, şanlı geçmişimizden devralınan 15 Temmuz ruhu mukaddes bir emanet olarak korumaya ve geleceğimizin inşasına ışık tutmaya devam edecektir. Bu duygu ve düşüncelerle, “Vatan yürekte başlayıp. şehadetle biter” diyerek, şanlı tarihimize destan yazan, mukaddes kanlarıyla bu topraklan bizlere vatan kılan kahraman şehitlerimizin aziz hatıralarının önünde saygıyla eğiliyor, üstün cesaret ve fedakârlıklarından dolayı gazilerimize ve milletimize şükranlarımı sunuyorum.’ diye konuştu.

 

Konuşmaların ardından program, 15 Temmuz konulu kum sanatı gösterisi, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilerin ödüllendirilmesi, dereceye giren eserlerin sergilenmesi ve şiirlerin okunması, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Şehitleri Sancak Koşusu ve katılım belgesi verilmesi, Yozgat Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Korosu tarafından kahramanlık türkülerinin okunması, 15 Temmuz temalı video gösterimi ve tüm camilerde aynı anda okunan selaların ardından program sona erdi.

 

 

 

Kaynak: (Bozok tv) - www.bozok.tv Editör: Necdet Demirel
 
Etiketler: Yozgat, Milli Birlik ve Beraberlik Günü, 15 Temmuz
Haber Videosu
Yorumlar
Alıntı Yazarlar
Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Modül 5